Allah rasulü (sav) "yalan ile iman aynı anda bir kalpte bulunmaz" buyurdular. "Bizi aldatan bizden değildir" dediler. 

Bizler ise bazı yanlışların önüne geçmek için başka yanlışlar yapmayı normal görmeye başladık. Sosyal medyaya şöyle bir bakın. "Mekkenin fethi kutlu olsun" diyenlerin  tebriklerinden geçilmiyor. 

Fetihlerimizin tarihi başka milletlerin önemsediği günlere alternatif olsun diye değiştirilemez. Mekke'nin fetih tarihi Hicri 20 Ramazan, Miladi ise 11 Ocaktır. (Diyanet Ansiklopedisi)

Bizler sırf İslam dünyasında yılbaşı kutlamalarının önüne geçmek için fethin tarihiyle oynayamayız. Gerçeğe aykırı tarihler uydurmak da yılbaşı kutlamak gibi yersiz ve anlamsızdır. Böyle yapınca  sanmayın ki herkes yılbaşı kutlamayı bırakıp akın akın meydanlara inip fetih kutlaması yapacak.

Bu dini mubinin kaynağı vahiydir ve şakasına bile olsa yalan söylemeyi caiz görmez. Onun için tarih uydurmak, tarihler değiştirmek yerine şuurlu şahsiyetler yetiştirmeliyiz.

Nasıl ki Yahudilerin, Budistletin, Hinduların dini bayramlarını kutlamıyor ve ilgilenmiyorsak Hıristiyanlığın da dini bayramını kutlamanın, eğlenceler düzenlemenin, hazırlık yapmanın İslam dininde yeri olmadığının şuurunu çeşitli vesilelerle gençlerimize vermeliyiz. 

Aksi halde batının her çirkinliğine bir tarih alternatifi  uydurmak zorunda kalacağız.

Allaha emanet olun.