KDV oranı yüzde 10 olan yeme içme sektöründe bazı lokantaların, yüzde 10 yerine yüzde 1 KDV oranında fatura kestiği tespit edildi.

Seyahat Acenteleri Bingöl’ün Güzelliklerini Keşfetti Seyahat Acenteleri Bingöl’ün Güzelliklerini Keşfetti

Bakanlık, söz konusu KDV istismarının önüne geçmek ve bu konudaki tereddütleri gidermek için düzenleme yaptı.

YENİ DÜZENLEME YARINDAN İTİBAREN UYGULAMADA
Buna göre, yarından itibaren geçerli olacak düzenlemeyle, lokanta, kafe ve pastane gibi işletmeler, kendilerinin hazırlayıp sunduğu yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin edilerek sattıkları ürünler için KDV'yi yüzde 10 hesaplayacak.

İşletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptığı tüm satışları da bu kapsamda olacak. Spectrum Denetim, Danışmalık, Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İnci, düzenlemenin önemine işaret ederek, "Hem haksız rekabetin hem de vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi adına yeme-içme sektöründe KDV düzenlemesi gerekiyordu." dedi.

Düzenlemeden önce aynı hizmeti sunan iki ayrı işletmeden birisinin yüzde 1 diğerinin ise yüzde 10 KDV kesebildiğine dikkati çeken İnci, "Bu düzenleme kesinlikle gerekiyordu. Son dönemlerde restoran, kafe, büfe, eczane ve fırın gibi işletmeler, yüzde 10 olan KDV'yi marketlerdeki temel gıda ürünleri gibi yüzde 1 uyguluyor, böylece vergi avantajı sağlama yolunu tercih edebiliyordu. Bu düzenlemeyle, gıdadaki KDV istismarının önüne geçilmesi amaçlandı." ifadesini kullandı.

İnci, söz konusu düzenlemenin KDV oranlarında herhangi bir artış getirmediğini aktararak, şu değerlendirmede bulundu: "Yapılan düzenleme, yeme-içme hizmeti sunan lokanta, kafe, pastane büfe gibi işletmelerin, kendilerinin hazırlayıp sunduğu yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin ederek buralarda sattıkları ürünler için yüzde 10 KDV hesaplayacakları hususuna açıklık getiriyor. Vergi kayıp ve kaçağına savaş açan Bakanlık, tıpkı IBAN denetimlerinde olduğu gibi yeni düzenlemelerle kayıt dışılıkla mücadeleye devam edeceği sinyalini veriyor." (Takvim.com)

Editör: MD MEDYA GROUP_