Emniyet, Gençliğimiz İçin Seferber Olmalı

Her yaştan genç kız ve erkeğin sorunları, hatta özellerine kadar ilgilenen biri olarak, emniyet birimlerimizden önemle ricamızdır; lütfen bir seferberlik başlatın..!

Bu memlekette, gençlerin ahlakına yönelik hiç bir ön adım atılmıyor, sadece izleniyor.

Bunun emniyetle ne alakası var demeyin, çünkü sokaklardan gelen, o pislikleri bilen bir kardeşinizim ki, en önemli ve etkili çözümün, emniyet ve güvenlik birimleri ile olduğunu söylüyorsam, inanın var bir bildiğim..!

Bu tecrübelerimiz nedeni ile gerek köşe yazılarımızda, gerek sosyal medyada, gerekse de yetkililere bizzat, defalarca uyarımızı yaptık/yapacağız.

Ancak yeterince önlemin alınmadığını görüyor ve üzülüyoruz.

Okul çevrelerinin, parkların, arka sokak cafelerinin, yurtların etraflarındaki gezivari rahatlıklar, ortaokul yaşındaki çocukların düştükleri ortamlar herkesin gözünün önünde olanlar...

En basitinden, merkezdeki Kültür Parkındaki olan bitenler için defalarca uyarı yapıp feryat ettik ama nafile… Zira bu parka, -bahar aylarında- sabah saatleri, öğle araları ve okul çıkış saatlerinde bir uğrarsanız, ne demek istediğimizi çok iyi anlayacak ve hak vereceksiniz.

Özellikle kız yurtlarının çevresinde olan bitenler, sergilenen erkekli/kızlı Avrupai pislikler ve daha nicesine yönelik adım atılmasını gerekiyor.

Arabanın biri yanaşıp, diğeri kalkıyorsa kız yurtlarının bulunduğu yerleşkelere, siz o arabaların içindeki olan bitenleri tahmin edin artık.

Dahası var… erkek erkeğe samimiyetin aleni olduğu bazı cafeler açılmış, yazmaya utanıyoruz.

Utananlar anladı, anlayanlar hayıflandı, utanmayanlar ise bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın kurnazlığında. Oysa ki her anne-baba bu endişeyi taşımalı, zira ‘bu gün bana, yarın sana’ diye veciz bir deyim vardır.

Daha acısı, sentetik uyuşturucu olan bir maddenin dolaştığını duyuyoruz gençlerimiz arasında.

Bu konuyu ilgili çevremizle konuştuğumuzda, “sanki emniyet bilmiyor mu Reis” diyorlar ve etkili bir mücadelenin olmamasına dikkat çekiyorlar.

Ne mi yapılmalı...

"Bir tane sağlam ve kararlı emniyet müdürü" yetiyor aslında...

Bahse konu okul ve eğitim çevrelerinde kimlik uygulaması yapılıp, ilgisiz gençlere karşı sert tavırlar kondu mu, süt dökmüş kedi gibi olunur.

Utandığımız söz konusu cafelere de belediye ve maliye gereken denetimleri yapıp, caydırıcı cezalar verdi mi, sahipleri gereken mesajları alacaklardır.

Van ve Diyarbakır güzergâhlarından gelen araçların aranmadığını, sadece kimlik kontrolü ile geçiştirildiğini hepimiz biliyoruz. Bahse konu bu güzergâhlarda mutlaka köpekli arama yapılması çok büyük önem arz etmektedir ama bu yapılmıyor. Neden..!

Bu iradeyi, emniyet üst düzeyinde de, belediye ve maliyede de görmediğimizi üzülerek belirtmek istiyorum.

Bu arada, genç kardeşlerimizin intiharları derinlemesine araştırılmıyor.

Bazı gençlerimizin intihar ya da intihara teşebbüs olaylarının temelinde sentetik ve uyuşturucu illeti olduğunu biz biliyorsak, emniyet hayli hayli biliyordur diye düşünüyoruz.

Buna rağmen, önlem ve ibretlerin yeterince alındığına emin olamıyoruz.

Yüce Allah'tan, memleket ve ümmeti koruması için niyaz etmekten ve buralarda beyhude yazılar yazmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor.

Ve tekrar rica ediyoruz; sevgili emniyet yöneticilerimiz; lütfen bu konularda bir seferberlik başlatın, lütfen. Zira gençliğimiz, git gide kötüye gidiyor..!

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler..! Saygılarımla...