Başvurular 29 Şubat'ta Sona Eriyor Başvurular 29 Şubat'ta Sona Eriyor

Emeklilik sistemi değişiyor. Bağkurlulara erken emeklilik fırsatı veriliyor. Bağkurlular 5 yıl erken emekli olabiliyor. yeni düzenleme yakında yürürlüğe giriyor. Emeklilik sistemine yönelik önemli bir revizyon geliyor. Yapılacak yeni düzenlemelerle birlikte, emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı büyük ölçüde azaltılacak. Mevcut durumda 9 bin gün olarak belirlenen bu süre, getirilen yeni düzenleme ile 7200 güne indirilecek. Bu radikal değişiklik, emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaş için heyecan verici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.

BAKAN IŞIKHAN SON DURUMU AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu düzenlemeyle ilgili olarak "Orta Vadeli Planda hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız." dedi.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİYE EMEKLİLİK MÜJDESİ

Bu kapsamlı değişiklikler özellikle Bağ-Kur ve SSK prim ödeme sürelerinin eşitlenmesi ve emeklilik için gerekli olan prim gün sayısının azaltılması gibi yenilikleri içeriyor. Yapılacak düzenleme sayesinde 1 milyondan fazla kişi 5 yıl yani 1800 gün öncesinden emeklilik hakkına sahip olacak. Türkiye genelinde bu düzenleme sayesinde daha kısa sürede ve daha az prim ödeyerek emeklilik olma fırsatı bulacak. 1 milyondan fazla vatandaş şimdi gelecek süreçte alınacak kararları ve duyurulacak gelişmeleri büyük bir heyecanla bekliyor.

BAĞ-KUR’LULAR EYT KAPSAMINA GİRİYOR MU?

Bağ-Kur’lu erkek çalışanlar 9000 prim gün sayısını, kadın çalışanlar 7200 prim günü tamamladıklarında yaş şartı aranmadan EYT’ den yararlanabiliyor.

9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan Emekli Sandığı’na bağlı memurlardan erkek memurlar 9000 prim gün sayısını, kadın memurlar da 7200 prim günü tamamladıklarında EYT düzenlemesinden yararlanabilecekler.

8 Eylül 1999 tarihinden sonra BAĞ-KUR kapsamında çalışmaya başlayan erkek ve kadınlar için 9000 prim günü geçerli. 8 Eylül 1999 tarihinden önce çalışmaya başlayan erkeklerin 9000, kadınların ise 7200 günü varsa emekli olabiliyor.

Editör: MD MEDYA GROUP_