Kamuoyunu uzun süreden beri meşgul eden AK Parti İl Başkan adayı kim olacak sorusu geçtiğimiz günlerde yanıtını buldu.

Değişmeliydi, değişti…

Temmuz 2017’de Bingöl Sürmanşet Gazetesi “Bingöl Teşkilatı Yoruldu” haberini verdiğinde bana ‘hadi oradan’ mevcut teşkilat devam edecek demişlerdi. AK Parti 2019 seçimleri öncesinde yanlış yapmamak adına Bingöl teşkilatını değiştirmesi gerekiyordu ve bunu ısrarla yazmış, dile getirmiştim. Ve sonunda dediğim gibi oldu.

Biliyorsunuz 20’ye yakın aday adayı AK Parti Bingöl İl Başkanı olmak için müracaatlarını yapmıştı. Bunlardan 6 kişi geçtiğimiz günlerde Genel Merkeze çağrıldı. 6 kişiye ek olarak aynı gün içinde Şahin Bingöl ismi de eklenerek sayı 7’ye çıktı. Ve sonrasında 3 kişi daha eklenerek sayı 10 kişiye çıkarıldı. Kamuoyunda bu 10 kişi içinde adayın kim olacağı yönünde tahminler yürütüldü. Herkes kendi adamını şanslı görüyordu. Ya da kendi adamının bu işi en iyi şekilde yapacağını söylüyordu. Belki de öyledir ama ben bu 20 kişi içinde bu işi layıkıyla yapabilecek 3 kişi biliyorum.

Peki o kişi getirildi mi? Sorusunu soranınız vardır. Evet, size 20 aday adayı içinde 3 kişinin bu işi yapabileceğini söylemiştim. Evet, bu 3 kişi içinde biri de Mehmet Hanifi Güler’dir.

Benim gözümde yeni başkan profili; kişilerin halk tarafından onay almış olması gerekiyor. Halk tarafından sevilen, sayılan, değer gören, toplumsal ve bireysel anlamında kucaklayıcı olan, ilin eksikliklerini Ankara’ya taşıyabilen, liderlik ruhuna sahip, ilini karış karış bilen, halkın takdir ettiği birinin teşkilatların başına getirilmesi gerekiyordu ki öyle de oldu.

13 Ocakta yapılacak olan kongre sonrasında il başkanlığı koltuğuna oturacak olan Güler’in 2019 seçimlerine kadar yapacağı çalışma önem arz ediyor.

Yönetimini oluştururken temsilde adalet ilkesine bağlı kalacağından şüphem yoktur.

AK Parti Bingöl’de bu kez nokta atışı yaptı ve hiç kimsenin neden bu kişiyi seçtiniz diye eleştiremediği birini il başkanı yapacak. Bundan dolayı Bingöllüler adına mutluyum.

Gelelim M. Hanifi Güler’in AK Parti binası önündeki konuşmalarına…

Uzun zamandır Bingöl’de siyaset heyecanını yitirmiş ve siyaseti çok seven Bingöllüler siyaseti konuşmaz hale gelmişti.

M. Hanifi Güler’in aday olarak belirlemesin sonra Bingöl halkı tekrar heyecana büründü ve o coşkuyla yaklaşık iki bin kişi Bingöl Havalimanında yeni il başkan adayını karşılamaya gitti. Ve sonrasında AK Parti Bingöl İl Başkanlığı önündeki o muhteşem konuşmaları…

Bingöl’de üretim eksikliği var. Bingöl’de ticaretten gelen siyasetçi olmadığı için üretim noktasında sıkıtılar yaşıyor. Bunu çok iyi bilen ve Ticaretten gelen M. Hanifi Güler, konuşmasının bir kısmını ekonomiye ayırdı. Yani üretimden bahsetti. Ticaretin gerekliliğinden bahsetti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü var  "Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." Yani üretmeyen toplum kaybetmeye mahkûmdur.

M. Hanifi Güler, Bu konuda ne mi yapabilir? Mesela Bingöl’e yatırım yapmaları için iş adamlarını getirebilir. Bu sayede hem üretim hem de istihdam noktasında fayda sağlanacaktır. Bunun yanında Bingöl’de üretim düşünen işadamlarımızın yanında yer alıp onlar için devletten destek almalarına yardımcı olabilir. Devletin üretim ve istihdam amaçlı desteklediği kuruluşları Bingöl’e çekebilir. Burada Bingöl Ticaret ve Sanayii Odası ile birlikte hareket edip Bingöl’ün ekonomisine canlılık getirebilir. Bu noktada kendisinden ümitliyim ve bunu başaracağına inanıyorum.

Bingöl’e hayırlı olsun. İnşallah hayırlı hizmetlere vesile olur.