Erdoğan'dan Erbakan ve Refah’a Sitem

Ankara Keçiören’de, çeyrek asırdır açılmaması için önüne türlü engeller çıkartılan nam-ı değer Estergon Kulesi nihayet açıldı…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu açılışta bir açıklaması dikkat çekti; "Kazanmak değil, sadece bize kaybettirmek için paçamıza yapışanlar çıktı. Biz kaybedince kazanacak olanlar kim? Tabii ki tek parti faşizmi CHP ve DEM... Allah bunlara da akıl, fikir versin..." diye…

Hepimiz biliriz ki, bu sözlerin muhatapları, Cumhur İttifakı bileşenleridir ki, bileşenin büyük ortağı olan Yeniden Refah yöneticileri ve başkanıdır.

Erdoğan'dan sonraki isimlerden biri olarak Fatih Erbakan’ın adı geçer Ak Parti ve mütedeyyin cenahta... Ne var ki bu güzel şahsiyet, bazen siyasi/taktik hata yapıyor.

Yeniden Refah'ın parti programı enfes güzelliktedir. Özellikle ekonomi programı... Milli Görüş çizgisinden de sapmadılar. Bu nedenle gelecek adına bir potansiyelleri var.

Ancak yerel seçimlerde takındıkları tavır, özellikle Ak Parti ve MHP seçmenlerini son derece üzmüştür/üzmektedir... Çünkü kendilerine zarar vereceklerini, alacakları her oyun Gezi İttifakı'na yarayacağını dillendirirler.

Kısa vadede belki bazı siyasi ihtiras sahiplerinin, Ak Parti'de yer alamayınca kol ve yol değiştirenlerin hoşuna gitse de bu zarar ihtimali, orta ve uzun vadede Yeniden Refah ve Fatih Erbakan'ın lehine olmayacaktır bu taktik/tavır… Zira Erdoğan'dan sonra, Erdoğan'ın yerinde olmak isteyenlerin çalacağı kapı, hiç şüphesiz ki Ak Parti ve Ümmetçi Ülkücü seçmenlerin kapısıdır!

Şahsi kanaatim, CHP’nin hezimete uğrayacağı, İYİ Parti’nin hiçbir ilde kazanamayacağı, DEM’in önceki seçimde kazandığı belediyelerin çoğunu elinde tutacağı önümüzdeki yerel seçimde, Yeniden Refah’ın çıkardığı adayların, Cumhur İttifakı’na öyle konuşulduğu kadar zararları olmayacaktır. Ancak CHP/DEM ittifakına katkılarının olacağı kesin…

Netice ne olursa olsun, Ak Parti seçmeni ve Cumhur İttifak'ına destek veren Ülkücü camia, bunları not ediyor ve seçim sonuçları açıklandığında, özellikle İstanbul ve Ankara'da yüzde olarak 2-3 oranla kaybederlerse, Yeniden Refah Partisi'ni sorumlu tutacaklardır.

Bu yazdıklarım bazı dostlarımızın zoruna gidebilir. Ancak sokaklar, Erdoğan sevdalıları, Cumhur İttifakı bileşenleri ve meselenin farkında olan bağımsız şahsiyetler de böyle düşünüyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde de buna yönelik düşüncelerim olmuş tu ki, parti içindeki bazı Erdoğan düşmanlarının ihtiraslarına inanan Erbakan, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu’nu aynı kefeye koymuş, Cumhur İttifakı içinde yer almayacaklarını açıklamış, çok büyük bir teknik/taktik/siyasi hata yapmıştı. Bizler gibi düşünenlerin yoğun tavsiyelerini dikkate alıp kararını değiştirmesi ile Cumhur İttifakı lehine adım atan Erbakan, bu sayede gücünü perçinleştirdi, tabanını genişletti, mecliste sandalye, ülke yönetiminde söz sahibi oldu. Tavsiyelerimiz isabet etti yani..!

Peki var mı yapacak bir şey...
Elbette ki daha geç değil ancak geçmek üzere...

Yeniden Refah Partisi'nin -belediye encümenlikleri, il genel meclisleri ve kazanmaları muhtemel ilçe ve beldeler haricindeki yerlerde- oy ve çalışma tercihlerinde bir iç muhasebe yapma fırsat ve zamanları var, diye düşünüyorum.

Fatih Erbakan'ın bir basın açıklamasında bu yönde bir İMASI bile önemli bir adım olacaktır… ki gelecekte, Erdoğan'ın siyaseti bırakacağı zamanlarda, kapılarını çalacak milyonlarca seçmene karşı nazı geçebilsin...

“İstanbul ve Ankara’da adaylarını çekmeleri gerekir” diyenler var ancak, adayların onur ve gururlarının incineceğini düşündüğümden, bu düşünceye katılmıyorum. Ayrıca parti içindeki Erdoğan karşıtı damar nedeni ile de, bu beklenti imkânsız...

Özetle…

Erdoğan ve Cumhur İttifakı seçmeni, Yeniden Refah’ı seviyor, gelecekte ya kader birliği ya da aynı çatı altında, ülke yönetiminde birlikte olmak istediklerinden, yerel seçimlerdeki bu tavırlarından rahatsızlar…

Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler… Selam ve Dua ile...✍