Karlıova İlçesinde 14 Haziran 2020 tarihinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremde, Karlıova, Adaklı ve Yedisu ilçelerine bağlı birçok köyde hasar meydana gelirken, depremin yaraları hala sarılamadı.

İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, depremzedelerin mağduriyetini soru önergesi ile meclise taşıdı.

Çelik, 14 Haziran 2020 tarihindeki deprem afetinde Yedisu İlçesinde çok sayıda hanede ağır hasar tespit edildiğini belirterek, “Zarar gören yerler arasında, ilçeye bağlı bulunan Yeşilgöl Köyü'ndeki 14 hane de mevcuttur. Aldığımız bilgiye göre, bu hanelerin enkazları dahi kaldırılmamış, hane halkı çadırlarda yaşamaktadır. Bununla birlikte, söz konusu mağduriyetin giderilmesi için yeni konut yapımına da başlanmadığı bilinmektedir. Konut yapımı için köy sakinleri tarafından tavsiye edilen bir alanın mezarlık olduğu gerekçesiyle reddedildiği de gelen bilgiler arasındadır.

-Bahsi geçen tarihte, Bingöl il, ilçe ve köylerinde yaşanan depremde zarar gördüğü tespit edilen toplam hane sayısı kaçtır?

-Yeşilgöl Köyü'nde yaşayan ve evleri zarar gören 14 hane sakininin mağduriyetinin giderilmesi için bir çalışmanız mevcut mudur?

-Henüz başlatılmayan konut yapımı için belirlenmiş bir başlama tarihi var mıdır?

-Köy sakinlerinin konut yapımı için tavsiye ettiği alanın mezarlık olup olmadığının tespit edilmesine yönelik bir girişiminiz olacak mıdır?” diye sordu.

BAKAN KURUM CEVAP VERDİ

Milletvekili Çelik’in soru önergesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum cevap verdi.

2020 Karlıova depreminde; 136’sı yıkık, 78’i acil yıktırılacak, 2 bin 61’i ağır hasarlı, 20’si orta hasarlı ve 4 bin 749’u az hasarlı olmak üzere toplam 7 bin 44 yapıda hasar tespit edildiğini belirten Bakan Kurum, yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), AFAD'ın talepleri doğrultusunda ve yine AFAD tarafından tespit edilen yerlerde afet konutları inşa etmekte olup bu kapsamda TOKİ tarafından Bingöl ilinde depremde zarar gören köylerde yapılacak olan 550 adet köy evi ve 570 adet ahır için toplamda 5 adet ihale yapılmıştır.

İl AFAD Müdürlüğünce tespit edilen tüm hak sahiplerinin ahır ve köy evi yapımı işlerine başlanılmış olup ivedilikle tamamlanması için çalışmalar devam etmektedir. Afet konutları için hak sahiplerinin belirlenmesi, konut yapım alanlarının temini gibi tüm iş ve işlemler AFAD tarafından yürütülmekte olup köy evi ve ahır yapılacak olan yerler AFAD tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığ’na bildirilmektedir. Yeşilgöl Köyü'nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na AFAD tarafından bildirilen toplam dokuz adet konut bulunmaktadır. Bahsi geçen Yeşilgöl Köyü'nde yapılacak konut alanının mezarlık olmadığı bilinmektedir. Önergede geçen söz konusu diğer hususlara ilişkin bilgilerin İçişleri Bakanlığı'ndan edinilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_