Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ekonomik olarak zor durumda olan kadınları desteklemek amacıyla yeni bir sosyal yardım programını başlattı. Rastgele bir kazanç koşulu aranmayan bu yardım programı, vatandaşlara önemli bir maddi rahatlık sağlıyor. İkamet edilen il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuru ile elde edilebilen 1.000 TL'lik ödemenin detayları haberimizde. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım ProgramıEşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım için nereye başvuruda bulunabilirimEşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusu yaptım ne kadar ödeme alabilirimEşimden boşandım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyimEşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımımı geçen ay aldım bu ay da almaya gittim maaşım yoktur nedenDini nikâhlı eşim vefat etti Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyimEski eşim vefat etti ve ben evlendim şuan da Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyimEşim vefat etti, ben şuanda dini nikâhlı olarak biri ile yaşıyorum. Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim? Eşim vefat etti ve ben şuanda başka birisi ile yaşıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımım kesilir mi? Eşim vefat etti ve ben şuanda başka birisi ile yaşıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımım kesilir mi? Sigortalı olarak bir işe başladım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlardan faydalanabilir miyimMuhtaçlık durumumun ortadan kalkması bu yardımı almaya engel midirEşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum aynı zamanda Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ve Şartlı Sağlık Yardımından (ŞSY) da faydalanabilir miyim? Engelli Yardımından faydalanıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alabilir miyimAdres değişikliği yaptım yardımımı alamıyorum neden? Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, temel ihtiyaçlarımın karşılanması için yardım talebinde bulunabilir miyimEşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alıyorum, medeni durumumda değişiklik olup olmadığı nasıl tespit edilecektir? Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, temel ihtiyaçlarımın karşılanması için yardım talebinde bulunabilir miyim? Çocuğum ile beraber oturuyorum ve çocuğum çalışıyor Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim? Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusunda bulundum sonucunu nasıl öğrenebilirim? Çocuğum başka bir hanede yaşıyor. Ben çocuğum üzerinden sağlık hizmetinden faydalanıyorum. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımdan yararlanabilir miyim? gibi soruların cevapları haberimizde... 

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı: Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yöneliktir. Son resmi nikahlı eşini kaybetmiş 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan kadınlar faydalanabilmektedir. 1.000 TL ödemeler her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılmaktadır.

Soru 1: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım için nereye başvuruda bulunabilirim?

İkamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuruda bulunulabilir.

HABERİN DEVAMI İÇİN GÖRÜNTÜYÜ TIKLAYIN

Soru 2: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusu yaptım ne kadar ödeme alabilirim?

Hak sahiplerinin hesaplarına aylık 1000 TL olmak üzere iki ayda bir 2000 TL tutarında yardım aktarılmaktadır.

Soru 3: Eşimden boşandım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanabilmek için son resmi nikâhlı eşinizin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Soru 4: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımımı geçen ay aldım bu ay da almaya gittim maaşım yoktur neden?

Bu yardım her ay için hesaplanmakta, ancak iki ayda bir hesaplara yatırılmaktadır.

Soru 5: Dini nikâhlı eşim vefat etti Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır, faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanmak için kişinin son resmi nikâhlı eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Soru 6: Eski eşim vefat etti ve ben evlendim şuan da Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Eşi vefat etmiş ve sonrasında yeniden evlenmiş kişiler Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanamaz.

Soru 7: Eşim vefat etti, ben şuanda dini nikâhlı olarak biri ile yaşıyorum. Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız.

Soru 8: Eşim vefat etti ve ben şuanda başka birisi ile yaşıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımım kesilir mi?

Evet kesilir.

Soru 9: Sigortalı olarak bir işe başladım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlardan faydalanabilir miyim?

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabii olan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamaz.

Soru 10: Muhtaçlık durumumun ortadan kalkması bu yardımı almaya engel midir?

Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması bu yardımı almaya engeldir.

Soru 11: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum aynı zamanda Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ve Şartlı Sağlık Yardımından (ŞSY) da faydalanabilir miyim?

Hanenin durumu kişinin ikamet ettiği il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Mütevelli Heyetince değerlendirilerek, söz konusu yardımlardan yararlandırılması uygun görüldüğü takdirde kişi her üç yardımdan da faydalanabilir.

Soru 12: Engelli Yardımından faydalanıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alabilir miyim?

Hayır, alamazsınız, ikisinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Soru 13: Adres değişikliği yaptım yardımımı alamıyorum neden?

Yapılan adres değişikliğinin yeni ikametgâhınızın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilip, dosya transfer işlemi yapılmalıdır.

Soru 14: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, temel ihtiyaçlarımın karşılanması için yardım talebinde bulunabilir miyim?

Evet, ikametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Soru 15: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alıyorum, medeni durumumda değişiklik olup olmadığı nasıl tespit edilecektir?

Hak sahibi kadınların medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve SYD Vakıf görevlilerince yapılan sosyal incelemeler ile takip edilmektedir.

Soru 16: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, temel ihtiyaçlarımın karşılanması için yardım talebinde bulunabilir miyim?

Evet, ikametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Soru 17: Çocuğum ile beraber oturuyorum ve çocuğum çalışıyor Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanabilmek için hane içerisinde sosyal güvenceye sahip bireyin bulunmaması gerekmektedir.

Soru 18: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusunda bulundum sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Başvuru sonucunuza ilişkin SYD Vakfından veya 144 Alo Sosyal Yardım hattı aranarak bilgi edinilebilir.

Soru 19: Çocuğum başka bir hanede yaşıyor. Ben çocuğum üzerinden sağlık hizmetinden faydalanıyorum. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımdan yararlanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) kayıtlı çocukla birlikte aynı hanede yaşanmıyor, sadece sağlık güvencesinden faydalanılıyorsa Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımından da yararlanalabilirsiniz.

Editör: MD MEDYA GROUP_