Bingöl İl Sağlık Müdürü Veysel Tosun, basın mensupları ile bir araya gelerek, sağlık alanında yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları değerlendirdi. Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi olarak yapılması planlanan 500 yataklı yeni hastane ile ilgili bilgi veren Tosun, 2 milyar 108 milyon liraya mal olacak yeni hastanenin Bingöl’ün en güvenli yapısı olacağını belirtti.

SİSMİK İZOLATÖR OLACAK

Yeni hastane binasının yapım çalışmalarına 1 Nisan itibariyle başlanacağını ifade eden Tosun, “Hastanede hem sismik izolatör hem de damperli sistem bulunacak. Damperli sistemin uygulanacağı ilk hastane burası olacak. Böylece ilin en güvenli binası bu hastanemiz olacak” dedi.

KIZILAY AŞEVİ YAPILACAK

Kızılay Aşevinin bulunduğu alanın yeni hastaneye dahil edileceğini belirten Tosun, bu nedenle yeni Kızılay Aşevinin yüklenici firma tarafından AFAD İl Müdürlüğü yanında yapılacağını söyledi.

SAĞLIK KURULUŞLARININ HASAR TESPİTLERİ YAPILIYOR

Sağlık kuruluşlarında deprem performans analizlerine başladıklarını beliren Tosun, “Zemin etüt çalışmaları yapıldı, karot çalışmalarına geçilecek. Bütün devlet hastanelerinde deprem performans analizlerine başladık. Bayram sonrasına kadar neticeler almayı bekliyoruz” dedi.

KONTEYNIR HASTANE KURULACAK

Tosun, Türkiye’nin 1000 adet hastane konteynırının 42 tanesinin Bingöl’e getirilerek ilimizde konteynır hastane kurulacağını söyledi.

Konteynır hastanenin Kadım Doğum Hastanesi yanında bulunan UMKE alanında kurulacağını belirten Tosun, “Bu hastane, ameliyat yapılabilecek tam teşekküllü bir hastane olacak. Bu alanda helikopter pisti de yapacağız, içme suyumuz mevcut. Olası bir depremde sağlık kuruluşlarının zarar görmesi durumunda burada sağlık hizmeti verilecek. Böylece sağlık hizmetleri aksamadan yürütülecek.” dedi.

Tosun, Bingöl’e gönderilen konteynırlardan 2 tanesinin Karlıova, 1 tanesinin de Kiğı’da kurulacağını ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_