Kahramanmaraş merkezli çifte deprem felaketinin ardından gözlerin çevrildiği kritik bölgelerden bir tanesi Bingöl. Uzmanlar yıkıcı depremlerin yaşandığı Bingöl'e dikkat çekmesi üzerine Bingöl’de yaşanılacak olası bir depreme karşı hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Bu çerçevede Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile bir araya gelen Bingöl Sağlık İl Müdürü Dr. Veysel Tosun yaşanılacak olası bir depreme karşı faaliyet değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Olası bir Afette sahra hastanesinin hazır hale getirileceği ve aynı zamanda kullanılmak için helikopter pistleri yapıldığını belirten Tosun; “On ikinci UMKE bölgesi olarak Bingöl ilinde alanımızı mükemmelleştirmeye çalışıyoruz. Afetler hazır, Bingöl ilimizin de kırsal bir il olmasından dolayı ulaşım probleminin özellikle kış hava şartlarından çok etkilenmemizden dolayı bizim burada artık aktif olarak her an hizmet verebilecek bir sistemimizin olması gerektiğine inanıyoruz. Burada zaten afetlere yatkın olan ve olası Bingöl depremi beklendiği için bir sahra hastanemiz zaten şu anda hazır. Sahra hastanemizin iyice yerleştirilmesi konusunda üç bin altı yüz metrekarelik yerimizde altyapı çalışmasıyla birlikte zemin çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Orada yerleşimini kapısından kilidini açıp kullanacak şekilde hazırlığını yapıyoruz. Bunun yanında ön tarafında bir boşluk kalacak şekilde de çalışmamızı yapıyoruz. O ön taraftaki boşlukta herhangi bir ambulans park alanı, ihtiyaç halinde kullanılabilecek tekrardan bir helikopter alanı oluşturacak şekilde alanlarımızı tamamen düzeltip son şekline getiriyoruz. Helikopter alanımızı zaten yerimizi belirlemiştik. Onu da zeminle yapıyoruz. Bakanlıktan helikopter pistimizle ilgili gerek değerlendirdiklerini buraya dört helikopter sığabileceğini bize ilettiler. İlgili alanımızı dört helikopter aynı anda karşılayacak şekilde sadece helikopter pistimiz ve büyük askeri helikopterleri de karşılayabilecek şekilde büyük bir pistimiz oluşacak. Tam donanımlı, ışıklı, yukarıdan bakıldığı zaman da fark edilebilir bir pistimiz olacak. Bunun yanında ihtiyaç halinde aşağıda da altı helikopterlik yerimizi tekrardan hazırlamış olacağız bu alanımız olası bir afet alanında zaten tamamen hazır olacak.” İfadelerine yer verdi. Yeni bir hizmete başlayacaklarına dikkat çeken Tosun, kırsal bölgelerdeki hastaların merkeze gelip, sevk edilmeleri konusunda helikopter hizmetine başlayacaklarının altını çizerek şöyle konuştu: “genç ilçemizin uzak köylerinden hastalarımız olduğu zaman, bir Yedisu’dan, Yayladere'den uzak bölgelerden hastalarımız olduğu zaman artık bir helikopter hizmetine başlıyoruz. Helikopter ambulans hizmetini de ilimizde başlattıktan sonra hastalarımızı oradan yaklaşık kırk dakikalık bir sürede ilimize kavuşturmaya çalışacağız. İki buçuk, üç saatlik süren bir ambulans güzergâhını biz helikopter ile kırk dakikaya düşürmüş olacağız. Ve bunu güney İlçelerimiz için Diyarbakır'dan, kuzey ilçelerimiz için de Erzurum'dan bağlantımızı yaptık. Ambulans helikopter hizmetini de inşallah ilimiz için başlıyoruz. İlimiz için yine güzel bir hizmet olacak. Burada acil olan hastalarımız hayati riski olan hastalarımızı örneğin Bingöl Devlet Hastanemize çok hızlı bir şekilde en hızlı şekilde ulaştırmış olacağız” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_