Cevdet Yılmaz

Cevdet Yılmaz, Türkiye Yüzyılı Kabinesinde Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı görevine getirilerek Bingöl siyasi tarihinin en önemli ismi haline geldi. 

Bingöl’ün yakın siyasi tarihine yolculuk yapılırsa çok partili hayatın başladığı 1950 sonrasında siyasi aktörlerin çok da önemli görevlerde bulunmadığını görebiliyoruz. 

2007 yılında Bingöl’den vekil olan ve devlet bakanlığı ile kalkınma bakanlığı görevlerinin yarısıra başbakan yardımcılığı görevlerinde de bulunan Cevdet Yilmaz’a Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı görevinin verilmesi bir tesadüf değil aslında…

Öyleki geldiğimiz noktada Cumhurbaşkanlığı sistemine en uygun isim haline geldi. 

Cumhurbaşkanlığı sisteminde doğu bölgesinden birinin Cumhurbaşkanı yardımcısı olması kaçınılmaz hale gelmişti. Partinin içinde bu görevi yapabilecek bir çok isim var ama Yılmaz’ın güven vermesi ve artılarının olması ona bu görevi getirtti. ülkemizin kalkınması için önemli bir proje olan Gap/Dap’ın öncülüğünü yapması,iki ayrı bakanlık görevinde bulunması, Genel başkan yardımcılığı ve başbakan yardımcılığı görevlerini yürütmesi ile ekonomik sıkıntının baş gösterdiği bu dönemde birçok ekonomik programı hazırlayan Cevdet Yılmaz’ın Cumhurbaşkanı yardımcısı olması kaçınılmaz hale gelmişti. 

Geçtiğimiz yıl Cevdet Yılmaz ile uzun uzadıya bir görüşme gerçekleştirmiştim. O görüşmede kendisinin Bingöl’de vekil olmaması gerektiğini, bakanlık görevlerinde bulunmasının ilimiz ve ülkemiz açısından daha faydalı olduğunu söylemiştim. Cevdet Yılmaz’ın bir vekilden daha fazlasını hak ettiği aşikardı. 

Artık bu saatten sonra Cevdet Yılmaz, Türk siyasi tarihinin en önemli isimlerinden biri, Erdoğan sonrası siyasi yapılanmalarda da önemli aktörlerden biri haline geldiğini şimdiden söyleyebiliriz. 

Ayrıca;

Bingöl bölgenin en cazibeli illerinden biri haline gelmesi için de büyük bir fırsat doğmuştur. 

Bingöl’ün neden bir Trabzon, Erzincan, Erzurum, Malatya, Konya, Adana olmasın… 

Burada Cevdet Yılmaz’a büyük iş düşüyor ve inanıyorum ki Bingöl’ü bölgenin cazibeli merkezi haline getirecektir. 

Yeni görevini kutluyor, başarılar diliyorum.