DOĞRU BELEDİYECİLİK

Sevgili belediye başkanları; sizi seçen halkın size olan teveccühünün devam etmesini, size verdikleri emanetten dolayı pişman olmamalarını, sizi daha çok sevmelerini istiyorsanız;
 -Öncelikle bölgenizi düzgün, hakkaniyete uygun ve güzel bir imarla şekillendireceksiniz.
 -Bölgenizi hizmet ağlarıyla donatacaksınız.
 -Kaliteli hizmet üreteceksiniz.
 -Halkın memnuniyetini daima birinci sıraya koyacaksınız.
 -Asla ve asla siyasi tercihe göre hareket etmeyeceksiniz.
Şimdi gelelim asıl meseleye; Bingöl’ün kadim ilçelerinden olan Genç ilçesi, belirgin aşiret, aile ve bölgenin yaşadığı bir ilçemizdir. Genç gerek insan kalitesi, gerek kültürel yapıya bağlılık, gerek insani ilişkiler, gerekse inanç noktasında tartışmasız bir kaliteye sahiptir.
Bu kadim ilçemizde geçen zaman zarfı içerisinde seçilen belediye başkanlarımız kişilik olarak hepsi birbirinden değerli neler yaptı, ilçeye neler kattı çok fazla konuşmaya gerek yok. Yine de ifade etmek gerekirse ilçeye bakıldığında her gelen belediye başkanı kendince ilçeye bir şeyler katmıştır. Ancak son dönem belediye başkanının, ilçedeki hizmetlerine bakıldığında, başkanın yaptığı doğru işler karşısında kendimi bu yazıyı yazmak zorunda hissettim.
Son dönemlerde planlı ve estetik büyük dönüşümler gözden kaçmıyor Genç ilçesinde. Dolayısıyla bu işte emeği geçen insanları da takdir edip, göz ardı etmemek lazım.
Öncelikle ilçedeki yeşil alanları katledip beton yığınlarına dönüştürmek yerine, insanın nefes alabileceği, çocukların oyun oynayabileceği sosyal alanlar tesis etmek ilçeye ve başkana yakışmış.
Ana arter ve mahalle aralarındaki yol çalışmaları gözden kaçmıyor. Belediye-halk birlikteliği bu çalışmalarda ön plana çıkıyor. Bu da başkanın nasıl sevildiğinin bir göstergesi. Koltuk kapma,  bulunduğu makamı bir üst makama çıkma basamağı olarak kullanma, "koltuk yapmak yerine koltuk kapmak" derdinde olmayan biri olması ayrıca üzerinde durulması ve takdir edilmesi gereken bir konu.
Genç Belediyesinin öne çıkan bazı hizmetlerine kısaca değinmek istiyorum geniş kapsamlı çalışmaları ise inşallah bir başka yazımızda sizlerle paylaşmak isterim.
-Yeni dört adet park 
-Mezarlıkların düzenlenmesi ağaçlandırılması
-Millet bahçesi
-Refüjlerin düzenlenmesi, ağaçlandırılması
-Farklı alanların ağaçlandırılması yeşillendirilmesi
- Türkiye’nin bağırsak kanserinde birinci sırada yer alan Genç ilçesinin bütün aspen borularının değiştirilmesi ve bunun önüne geçilmeye çalışılması
- Robotik kodlama eğitimlerinin verilmesi
- Dama turnuvaları düzenlenmesi
-Zazaca tiyatro etkinliği yapılması 
-Çocuklar için ödüllü yarışmalar düzenlenmesi
-Bütün giderlerinin Genç Belediyesi tarafından karşılanması ile dereceler yapan rafting ekibinin kurulması
Sosyal alanlar, eğitim kültür etkinlikleri, sağlık alanlarında koordineli çalışmalar, yeşil alanlar v.b. bir çok çalışma…
Genç’te bilinen belediyecilik anlayışı değiştirilmiş, sosyal belediyecilik ön plana çıkmış, ben merkezli değil, biz merkezli çalışmalar ağırlık kazanmış durumda.
Bu durum böyle devam ederse önümüzdeki birkaç yılda çok değişmiş ve gelişmiş bir Genç’le karşılaşabiliriz ve gelişmeler bu yönde.
Ayrıca Vekillerimizin özellikle Sayın Feyzi Berdibek bey’in ben ne kadar Bingöl ve diğer bölgelerin vekili isem ondan daha fazla Genç’in vekiliyim deyip Genç için elinden geleni yapması bundan sonraki süreçte de devam ettirilmesi gereken bir durum ve avantaj…
Belediyeciliği temelden öğrenmiş ve inançlı bir başkanın, ilçeye sunulan imkanları, ilçe halkının menfaatine kullanacağından hiç kimsenin kuşkusu yoktur.
Bu başarılı ve taktire şayan çalışmalarından dolayı Genç belediyesinin kıymetli Başkanı Mehmet Zeki Dirik Bey ve ekibini taktir etmek ve örnek göstermek gerekir. 
Seçildiği günden beri, kapısı bütün vatandaşlara sonuna kadar açık olan, sahadaki bütün çalışmalara ekibiyle birlikte katılan bir başkan elbette başarılı olur. 
Genç Belediye Başkanı Sayın Mehmet Zeki Dirik bey, yapılan planlamalardan sonra yapılaşmaya gidişle birlikte, gereği kadar yeşil alan, eğitim ve sağlık alanlarına yer tahsis etmiş ve bu alanlarda gerekli çalışmalar başlatmıştır.
Kısacası sayın başkan kumaşı doğru kullanarak, ortaya herkese yakışan bir elbise çıkarmış, hem de fire vermemiştir.
Yapılan çalışmaları sizlerde yerinde gidip görebilir, merak ettiklerinizi yetkililere sorabilir, varsa bir öneriniz en tabii hakkınız olarak sunabilirsiniz. 
Yukarıda Genç Belediye Başkanımız için ifade ettiklerimin aynısını Ilıcalar Belde Belediye Başkanı Sayın Mehmet Akif Günerigök için de ifade ediyorum. Gerçekten tam bir halk adamı…
Gerek Mehmet Zeki Dirik başkan gerekse Mehmet Akif Günerigök başkanımız ikisi de çok kıymetli çok saygıdeğer ve o oranda başarılı iki belediye başkanımızdır.
Yaptığınız başarılı hizmetlerden dolayı ikinizi de seviyoruz.
Son söz; belediye başkanınız sizden olursa başarılı olur, başkan başarılı olursa ilçeniz, memleketiniz kalkınır ve güzelleşir, memleketiniz güzelleşirse, siz mutlu olursunuz.
Siz zaten mutlu olmayı hak ediyorsunuz değerli Bingöl, Genç, Solhan, Karlıova, Adaklı, Kığı, Yedisu, Yayladere, Ilıcalar, Arakonak, Sancak ve Bingöl’lü her bir hemşehrim.
Not: Bir teşekkür de Genç Belediye Başkan Yrd.sı Kemal bey’e  samimi bilgilendirmeleri ve kıymetli çalışmalarından dolayı.
Saygılar