Geçtiğimiz aylarda duyurduğumuz sahte rapor haberlerinden sonra Bingöl emniyetinin aylar süren takibine takılan hastane personelleri ve rapor sahiplerinden oluşan yaklaşık 30 kişi  bu sabah itibariyle tek tek gözaltına alındı. 

PARA KARŞILIĞI RAPOR

2018’den itibaren alınan sağlık raporlarının önemli bir kısmının para karşılığında alındığı iddiaları gündeme bomba gibi düşerken bu olayların yaşanmasının en önemli nedeni ise Bingöl’de sağlık kurumlarında oluşan ‘ciddiyetsizlik’ olarak gösterildi. 

SAĞLIK BAKANLIĞI NEDEN SESSİZ KALIYOR

Özellikle son yıllarda Bingöl’deki sağlık kurumlarında oluşan ‘ciddiyetsizlik, yöneticilerin ‘liyakatsız’ oluşuna bağlanırken  Bingöl’de yaşanan olaylara sağlık bakanlığının sessiz kalması işin düşündürücü tarafı oldu. 

“Para karşılığında rapor, Sistem üzerinden aşı, Sağlık İl Müdürlüğü hakkında yapılan anket çalışmasına müdürlük tarafından para karşılığı alınan sahte hesaplarla (bot) oy kullandırılması, Pandemi döneminde çaba sarfedilmemesi, malzeme eksikliğinden dolayı hastaların çevre illere sevk edilmesi ve son olarak Ambulans içinde esrar taşınması” vs gibi o kadar olay ve iddialar karşısında Sağlık Bakanlığının Bingöl’de herhangi bir yaptırım uygulamaması akıllarda soru işareti bırakırken, Bingöl’deki sağlık yöneticilerinin arkasında olan Sağlık Bakanlığının neden böyle yaptığı ise bilinmiyor. 

“BUNCA OLUMSUZLUĞA RAĞMEN NEDEN HESAP SORULMUYOR”

Bingöl’deki sağlık kuruluşlarında yaşanan sorunlar ülke gündemini dahi meşkul ederken sağlık yöneticilerin bunlara rağmen kollanması akıllarda soru işareti bıraktı. Sağlık Bakanlığı ve Bingöl’deki siyasetçilerin, Bingöl’deki sağlık kuruluşlarında yaşanan bunca olumsuzluğa rağmen neden hesap sorulmadığını kamuoyunda merak konusu oldu. 

“SAĞLIK BAKANLIĞINA SESLENİYORUZ” 

Vatandaşlar Bingöl’deki sağlık yöneticilerine artık hesap sorulması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı. “Bingöl’de ardı ardına yaşanan sorunların hesabını kesmek için neden bu kadar bekleniyor. Sağlıkta yaşanan bu kadar kirli oyunun faturasını neden devlete kesmelerine müsade ediyorsunuz. Devletimiz sağlık alanında çağ atlarken, Bingöl’deki liyakatsız yöneticilerin hataları devletin hataları olarak gösterilmesine neden engel olunamıyor. Sağlıktaki her usülsüzlük ve her yanlışı devletin kötü yönetildiğine bağlayan kesimin ekmeğine neden yağ sürülmesine müsade ediyorsunuz”

Editör: MD MEDYA GROUP_