Bingöl’de emlak fiyatlarının yükselmesini değerlendiren Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara, artan maliyetlerin yanı sıra arsa fiyatlarının yüksek olmasının da konut fiyatlarını yükselttiğini söyledi. Bürlükkara, Bingöl’de yeni yapı alanlarının açılmasıyla vatandaşın 25 ve 30 oranında daha ucuza konut alabileceğini söyledi.

Bingöl Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bürlükkara, Başkan Yardımcıları Muhittin Bukan ve Metin Günay artan arsa maliyetleri ve inşaat maliyetlerine ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Birlik Başkanı Bürlükkara, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Belediye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yeni yapı alanları için çalışma yapmasını isteyen Bürlükkara’nın değerlendirmesi şöyle.

“ Müteahhitler olarak fiyat artışlarından bizimde etkilenmememiz mümkün değil. İnşaat Malzemeleri dışında Enerji, doğalgaz, fiyat artışlarına baktığımızda bunlar biz müteahhitlerin girdi maliyetlerini arttırıyor. Bingöl’de arsa yaratamadığımız sürece arz talep doğrultusunda ister istemez arsa fiyatlarının yüksek olması tüketiciye daha çok yük bindiriyor, tüketiciye daha fazla fiyatlar ile konut satılması söz konusu oluyor. Gündemde konut fiyatlarının çok pahalı olması konuşuluyor. Doğrudur. Konutlar pahalı ama konutların pahalı olmasının nedeni müteahhitler değil. Baktığımızda konut yapımında biz müteahhitler riske giriyoruz, sermayeyi yatıran biziz. Vatandaş konut alırken konut metrekare fiyatlarına bakıyor. Metrekare fiyatına göre 100 metrekare bir evin inşaat maliyeti 1 milyon TL. Müşteri diyor ki o zaman bu ev neden 1 milyon 300 bin TL. Bunun nedeni arsa maliyeti. Arsa maliyetleri gerçekten çok yüksek. Bunun için Belediyenin ve Çevre ve Şehircilik bakanlığının elbirliği ile yeni yapı alanları açması gerekir. Bunu yapılırsa konut sahibi olacak vatandaşlar daha ucuzu en az %25 ya da %30 daha ucuz bir rakama konut sahibi olabilirler.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_