TRT Kurdi’de haftalık olarak yayınlanan ve büyük ilgi gören eski hikayelerin ve halka mal olmuş şarkıların usta Dengbejler tarafından seslendirildiği “Dengbej” adlı Program,  bu hafta “Dengbej Bingöl Özel” konseptiyle Bingöl’den canlı yayınlacak.

3 Aralık Cumartesi saat 20.15’te Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Konferans Salonunda başlayacak olan programa Kurmanci Dengbejlerin yanında, Zaza Dengbejler de katılacak. Halkın da katılımına açık olacak program saat 20.15’te TRT Kurdi ekranlarında canlı yayınlanacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Kemal Gümüş : “ Dengbejlik kültürü kadim bir kültür olmakla beraber Kürtler için sözlü tarihin ve önemli olayların aktarılmasında da çok etkili bir araç olmuştur. Yıllardır kanal olarak bu kültürün kaybolmaması, gelişmesi ve daha da ileri seviyelere gelmesi için katkılarımızı sunuyoruz ve sunmaya da devam edeceğiz. Bu hafta da bu programımız “Dengbej Bingöl Özel” olarak Bingöl’de yapılacak ve Bingöllü vatandaşlarımızın alileleri ile katılıp güzel vakit geçirecekleri, kendi kültürlerinde ve Zazaca olarak dinleyecekleri güzel bir dinleti olacak. Umarım Bingöl’de ve Türkiye’nin çeşitli illerinde kültüre yönelik bu etkinliklerimiz amacına ulaşır ve kültürel ilerlemeye katkımız meyvelerini verir.”  Dedi.

3 Aralık Cumartesi Bingöl Üniversitesinin Recep Tayyip Erdoğan Salonunda Düzenlecek programa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl ilçe belediye başkanlarının yanısıra; TRT Genel Müdür Yardımcısı Muhammed Ziyad Varol, TRT İç Yapımlar Daire Başkanı Kurtuluş Zeydan, TRT Kürdi Kanal Koordinatörü Kemal Gümüş, TRT Diyarbakır İl Müdürü Erdem Gültekin, TRT İç Yapımlar Daire Başkan Yardımcısı Mesut Eker, TRT Kürdi Kanal Koordinatör Yardımcısı Mücahit Mollaoğlu, TRT  Kürdi Program Müdürü Fırat Aslan, TRT Diyarbakır İç Yapımlar Müdürü Barış Uzal katılacak. (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_