Peygamberimiz'in ailesinde israf yapmamaya özen gösterilirdi. Çünkü israf gereksiz yere harcamak, saçıp savurmaktır, bu nedenle Allah tarafından yasaklanmıştır. Allah’ın verdiği nimetlerden ihtiyacı kadar faydalanmak gerekir. Peygamberimize göre, hangi konu olursa olsun, sınırı aşmak, ölçüsüz hareket etmek israftır. Yüce Allah da “Yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz.” buyurarak israfı yasaklamıştır.

Peygamber Efendimizin israfın karşısındaki tutumunu rehber edinmemiz gerekiyor. Bu söz ile milletçe zor günler yaşadığımız bu dönemde, israftan kaçınmamız gerektiğini bir kez daha anlıyoruz.

Dolar kuru üzerinden ülkemize saldıranlar, milletçe bu savaşın üstesinden gelebileceğimizi hesaba katmamışlar. Öyleki merkezi hükümetin tasarruf planlarını devreye sokması, milletimizin tasarrufa geçmesi, israftan kaçması ve ülkesine sahip çıkması bunun örneklerinden biridir.

Ülkece tasarrufta bulunduğumuz bu dönemde Bingöl’deki siyasiler ve Bürokrasiler Bingöllüleri Bingöllülere tanıtmak için yine Bingöllülerin cebinden yaklaşık 1 Milyon TL para çıkmasını sağlayacak kadar lükse kaçmalarına kimse bir anlam veremedi.


Neyden mi bahsediyorum.

Tabiki Bingöl Tanıtım Günlerinden…

Bu yıl Kocaeli’de düzenlenmesi planlanan Bingöl Tanıtım Günlerinden…

“Bingöl Tanıtım Günleri” toplantısında konuşan Vali Ali Mantı, “Özelikle bugün herkes söylemek istedikleri şeyleri, işin maddi, manevi boyunu çok rahat bir şekilde konuşsun. Çünkü yarın, bir gün bir şekilde şöyle olur, böyle olur kimse bana fatura çıkarmasın, açık ve net bir şekilde söyleyeyim” şeklinde net konuşması takdire şayandır.

Vali Mantı’nın bu sözlerinden güç alanlardan bazıları ülkenin ekonomik sıkıntılarını anlatması da takdire şayan buluyorum

Hal böyle olunca bu kadar lükse kaçmanın mantığı nedir.

Yaklaşık 1 Milyon TL’lik bir paradan bahsediliyor. Bu zor ve tasarruf planlarının gerçekleştiği dönemde bu paranın harcanması israf değil de nedir!

“Çocuğum bir daha mı evlenecek”, “böyle bir günü insan ömründe bir defa yaşar” gibi ifadelerle kendisine savunma mekanizması hazırlayan kişilere benzeyip; tanıtım günleri için “nede olsa yılda bir defa yapıyoruz” şeklinde kendimize savunma mekanizması hazırlamayalım…

Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, “Ekonomik kriz var, bu işin şakası yok. Oraya giden para harcayacak. Kemer politikası varsa, sadece kurumlar ile alakalı değildir.’’ İfadelerini bu işin şakasının olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor.

Gelin bu sene bu programı iptal edelim...