HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya ve beraberindeki heyet, Solhan’da bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Alpaya, Solhan’a yapılan hizmetlerin yetersiz olduğunu, Solhan esnafı ve halkının yapılan hizmetlerden verim alamadıklarını ve ilçe merkezinde ulaşımda güçlük yaşandığını söyleyerek, Diyanet Vakfının dükkân kiralarına uygulamak istediği zammın yürürlükte olan yüzde 25 artış kuralına aykırı olduğunu vurguladı.

Alpaya, ilçede Diyanet Vakfı’na ait iş yerlerine yüzde 71 oranında zam yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Alpaya, Solhan’ın Arakonak beldesine ise doğal gaz verilmesi gerektiğini belirtti.

“EMNİYET VE PARK ŞERİDİNİN OLMAMASI BÜYÜK EKSİKLİK”

Yol çalışmasında emniyet ve park şeridinin olmamasının büyük bir eksiklik olduğunu belirten Alpaya, “ilçe merkezinden geçen ve bu yıl sonbaharda BSK asfalt yapılan şehirler arası D300 karayolundaki yol yenileme, orta refüj ve kaldırım çalışması, 20 bin nüfuslu bir ilçenin ihtiyacına göre yapılmadı. Yol güvenlik ve park şeridi ile bağlantı yolları ve kavşaklar düşünülmeden yol yapılmış. Yol projesinin neredeyse tamamı çevre yolu statüsünde yapıldığı için esnaf ve ilçe sakinlerinin ciddi tepkisine sebep oluyor” dedi.

Alpaya, şunları söyledi: “Solhan esnafını dinledik, yolda yeteri kadar kavşak yok, yolun şehir geçişinin BSK asfalt yapılması güzel ve bu yapılması gereken bir hizmet. Ancak bu hizmet yapılırken sanki tamamen maliyetten kaçarak güvenlik ve park şeridi düşünülmemiş. Şehir içinde bir kavşak yapılmış, belediye kavşağı ise iptal edilmiş. Bir yangın afetinde itfaiye aracının çıkışı bile düşünülmemiş. Burada ilçenin güneyinden doğu ve batı güzergahı olmak üzere yeni bir çevre yolu yapılması gerekmektedir.”

“YÜZDE 71 ZAM ORANI KABUL EDİLEMEZ”

Diyanet Vakfı’nın gerek Bingöl’de gerekse Solhan’da işyerlerine yapacağı yüzde 71 zam oranının kabul edilemez olduğunu belirten Alpaya, Ulu Cami esnafını ziyaret ederken ekonomik kriz içinde bulunan esnafın kiracısı olduğu vakıf tarafından kiralara yüzde 71 oranında yeni yılda zam yapılacağına dair ihtar edildiği, bu durumun iş yapamayan esnaf için ciddi bir yük olacağı, devletin kira artışı için belirlediği yüzde 25 artış oranına vakfın ve devletin resmi kurumlarının uyması gerektiğini vurguladı.

“ARAKONAK BELDESİNE DOĞALGAZ VERİLMELİ”

Arakonak Belediyesini de ziyaret eden Alpaya, belde halkının sorun ve sıkıntılarını dinlediğini, hizmetlerinden ve borçsuz belediye olmasından dolayı Belediye Başkanı Mustafa Döner’e teşekkür etti.  Alpaya, en kısa zamanda Arakonak Belediyesine depolama yöntemiyle doğalgaz verilmesi gerektiğini belirterek, çevre illerden Elazığ’ın Karakoçan ilçesi ve Sarıcan beldesini emsal göstererek Arakonak beldesine de depolama yöntemiyle doğalgaz verilmesi gerektiğini söyledi.  (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_