Tavz’ın Elmagünü (Momedan) Köyü’nde cenazesini almak isteyen ailenin yaşadığı zorluklar sahipsizliklerini bir kez daha göstermiş oldu. 

Konu ile ilgili konuşan Tavzlı bir birey şu ifadeleri kullandı. 

“Bugün insanlığımızdan utandığımız bir gün olarak tarih sayfalarında yerini aldı. Henüz 17 yaşında hayata gözlerini yuman Muharrem Almas kardeşimizin eczanesini almak için köyün yolunu tutan ailesi ve sevenleri, tam 7 kilometre karlı yolu yürüyerek cenazeye ulaştı. Aynı şekilde yine 7 kilometre karlı yolda cenazeyi sırtında taşıdı. 

Aranmadık siyasetçi, aranmadık amir kalmadı. En azından bir helikopter ile kardeşimizin cenazesi alınabilirdi. Tabi coğrafyanın adı Tavz olunca bahaneler bir bir sıralanıyordu. Ama farklı bir coğrafyada yaşanmış olsaydı seferberlik ilan edilirdi. Haziran ayı bazen de Temmuz ayına kadar yolları kapalı olan Tavz köylerimizin yolları yine çığ tehlikesi bahane edilerek açılmıyor. Halbuki Yenisu-Elmagünü arasında hiçbir zaman çığ tehlikesi olmamış. Dedim ya Coğrafyanın adı Tavz ise, BAHANE çoktur... 

ve son olarak şunu söylemek istiyorum. Sahipsizliği bugün dibine kadar yaşayan biz Tavzlılar artık balık hafızalı değiliz. Elbette; Keser döner, sap döner, gün gelir hesap döner.”