Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem, 10 ilde yıkımları ve can kayıplarını beraberinde getirdi. Afet bölgesindeki vatandaşların yaralarının sarılması için, ülke genelinde olduğu gibi Bingöl’de de kurumlar seferberlik ilan etti. Bu çerçevede İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde, Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki gönüllü öğretmen, öğrenci ve soba ustaları, çadır kentte yaşayan vatandaşlar için soba üretimine başladı. Bağışların da yapıldığı çalışmayla, ilk etapta üretilecek olan 500 adet çadır sobası deprem bölgelerine gönderilecek.
Depremzede vatandaşlar için seferber olduklarının altını çizen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Aşar, üretimin hız kesmeden devam ettiğini söyledi.
Aşar, “Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve ülkemizde çok ciddi etkilere neden olan deprem ile karşı karşıyayız. 10 ilimizi çok ciddi manada etkileyen bu depremde vatandaşlarımızın deprem sonrasında ısınmaların temin etmek için gece gündüz çalışıyoruz. Bu aşamada öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve gönüllü vatandaşlarımız çok ciddi destek oldular. Şuanda ilk etapta deprem bölgesine gönderilmek üzere 500 adet soba yapıp gönderdikten sonra üretimlerimize devam edeceğiz. Amacımız bu zor günlerde ülkemizin ve vatandaşlarımızın yanında bulunmaktır. İnşallah bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra farklı zamanlarda ve farklı konularda yine devletimiz ve milletimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. 

ÇİNTAY: "ELİMİZDEN GELEN TÜRLÜ KATKIYI SAĞLIYORUZ"

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası tarafından sağlanan malzeme ve olanaklarla üretilen sobaların depremzedelerin ısınma problemlerine çözüm olacağını ifade eden Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay; "Hava koşulları malumunuz. Ciddi bir soğuk var ve insanlarımız bu soğukta maalesef çadırlarda kalmak durumundalar. Bizler de Oda olarak diğer tüm yardımların haricinde bir de soba üretimi için elimizi taşın altına koyduk. Gerekli ustaların getirilmesi, makine ve ekipmanın sağlanıp malzemenin tedarikini yaparak Okulumuzda üretime başladık. İlk etapta 500 soba üretip deprem bölgelerinde vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Sonrasında ise bu üretime devam edeceğiz. Katkı sunan, emek harcayan herkese teşekkür ediyoruz" dedi.