Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Bingöl Milletvekili Aday Adaylığı müracaatını parti genel merkezine yapan ve saha çalışmalarını başlatıp kamuoyu beklentilerini dinleyen MHP Genel Merkez MYK Üyesi ve Siyasi Etik Kurulu Üyesi Doç. Dr. Muhammed Köse, seçim kampanyası sürecini değerlendirdi.

Parti politikalarını anlatan ve seçim sürecini hangi minvalde ilerlettiklerini paylaşan Köse, hedeflerinin Bingöl'de bir milletvekili çıkarmak olduğunu, bu doğrultuda da sıkı bir çalışma içerisinde bulunduklarını ifade etti.

"DAVAMIZ MAKAMLARDAN ÖNCE GELİR"

Çocukluğundan itibaren MHP'de teşkilat kademelerinde çaba harcadığını ve inandığı değerler ekseninde bugünlere geldiğini dile getiren Doç. Dr. Muhammed Köse “Aldığımız siyasi terbiye gereği önceliklerimiz vatan, bayrak ve millettir. Bu değerleri bir yok sayma politikası olarak değil, milli bir duruş ve memleket sevdası olarak tanımlıyoruz. Bizim için bu değerler, her türlü makamdan kıymetlidir. Makamlar ancak hizmet aracı olarak gerçek manada değerlendirilirse güzeldir. Bugün bu yola çıkarken de önceliğimizi makam olarak değil, ilkelerimizden sapmadan partimizin kazanımları olarak belirledik. Bingöl'de Milliyetçi Hareket Partisi olarak bir milletvekili çıkarmamız hiç de uzak değil. Başvuran hiçbir dava arkadaşımızın liste yarışı yoktur. Bizler görev isteyen ve bunun için mücadele eden değil, davasının kabulü ve değerinin yükselişi için çabalayan neferleriz. Liste sıralaması nasıl olursa olsun, listenin birinci sırasındaymış gibi çalışacağız. Hedefimizi makamlara değil, partimizin başarısına odaklamışız” dedi.

“TOPLUM, GÖNLÜNE DOKUNAN SİYASETÇİ İSTİYOR”

Bu yola Devlet Bahçeli'nin sürekli ifade ettiği “önce ülkem ve milletim sonra partim ve ben” şiarıyla çıktığını kaydeden Köse, şöyle devam etti;

“Bilge liderimiz Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin henüz 1992 yılında ortaya koymuş olduğu “Hedef 2023 Lider Ülke Türkiye” vizyonu çerçevesinde bir taraftan liderimizin izinde Cumhur İttifakı çatısı altında ülkemizin küresel bir güç olma yolunda mücadelemizi verirken diğer taraftan doğası ve insanıyla güzel şehrimizi hakkettiği refah düzeyine yükseltmek için tüm gayretimizle çalışacağız. İlimizin sorunlarını da çözüm yollarını da biliyoruz. Toplum sadece yol, su, park istemiyor. Hatırını soran, kendisini unutmayan ya da seçimden seçime hatırlamayan siyasetçiler istiyor. İnsanımız iş bekliyor, aş bekliyor, yarınlarına dair kaygılarını yenmeyi bekliyor. Elde edilecek temsiliyet makamı bu minvalde bir çare olmuyorsa, bu görevi üslenen kimse bu uğurda bir mücadele vermiyorsa, bizler bunu reddediyoruz. Bizler, bu şehrin geleceğine, insanımızın yarınlarına güzel dokunuşlar yapmak, gönüllerinde iz bırakmak istiyoruz. Halkımızın bu husustaki hassasiyetlerimizi bilmesini diliyor, sürecin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun”

“ÜLKE OLARAK YASTAYIZ, BUNDAN DOLAYI BAŞVURUMUZU SADE YAPTIK”

Son günlerde kalabalık guruplar halinde aday adaylığı başvurularının yapılmasının aksine karşılama töreni olmadan ve sade bir başvuru gerçekleştiren Köse, bu durumu; ülke olarak yasta olduğumuzu ve deprem felaketi acısının hala taze olmasına bağladı.

DOÇ. DR. MUHAMMED KÖSE KİMDİR?

Muhammed Köse, 1982 Bingöl/Genç doğumlu olup ilk, orta ve lise eğitimimi Bingöl'de tamamladıktan sonra 2001 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği bölümünü kazandı.

2006'da lisans eğitimimi tamamlayan Köse, 2007'de yine Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalında doktora eğitimime başladı ve 15 Mayıs 2015 tarihinde “Kayseri Şehri: 1830-1860” konulu tez ile doktora eğitimimi tamamladı.

Mayıs 2006-Aralık 2010 yılları arasında PTT'de memur, Aralık 2010-Aralık 2015 yılları arasında Ahi Evran Üniversitesinde Okutman olarak çalışan Köse, 27 Aralık 2015'te Dr. Öğrt. Üyesi olarak Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tarih Bölümünde başladı ve 2020 Yılında Doç. Dr. unvanını aldı. Köse, halen Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tarih bölümünde Doç. Dr. olarak görevine devam etmektedir.

Akademik hayatında Köse, 5 kitap, 4 kitap bölümü, ulusal ve uluslararası dergilerde 20'nin üzerinde yayımlanmış makale, yurt içi ve yurt dışında ulusal ve uluslararası sempozyumda sunulmuş ve yayımlanmış 15 bildiri olmak üzere 45'in üzerinde akademik yayın üretmiştir. Yine birçok akademik sempozyumun bilim ve düzenleme kurulunda görev alan Köse, pek çok ulusal ve uluslararası dergide hakemlik yaptı. 2017 yılı yaz döneminde 3 ay, 2018 yılı kış tatilinde 1 ay süreyle, Erzincan Üniversitesi bünyesinde yürüttüğü proje kapsamında İngiltere/Londra'daki Ulusal Arşivde araştırmalarda bulundu.

Muhammed Köse, 18 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilen MHP 13. Büyük Olağan Kurultayı'nda Merkez Yönetim Kurulu, 15 Nisan 2021 tarihinde Siyasi Etik Kurulu Üyeliğine seçildi.

Köse, bu süre zarfında partisinin 2023 seçimlerine hazırlık çalışmaları kapsamında oluşturulan heyetlerde muhtelif görevler yürütmüştür. Bu süreçte Bölge İstişare, Adım Adım 2023 İl İl Anadolu, Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma; Adım Adım 2023 Köyüm Benim Sohbet Toplantıları programlarında Bingöl, Erzincan, Tunceli, Muş, Bitlis, Batman, Siirt ve Hakkari'de görevlendirildi. Bunun yanı sıra çeşitli televizyon programlarına konuk olan Köse, bu süreçte akademik faaliyetlerine de devam etmiş çok sayıda gazete ve dergide bilimsel makaleler yayımlamıştır.

Muhammed Köse, 14 Mayıs 2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Bingöl'den aday adayı olmak üzere 15 Mart'ta görevinden istifa ederek genel merkeze Milletvekili aday adaylığı başvurusunu yaptı.

Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Editör: MD MEDYA GROUP_