Sosyal yardım programları üzerinden önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. Sosyal desteklerden bazıları, memur maaşlarındaki katsayı artışlarına endeksli olarak belirleniyor. Yılın ilk ve ikinci yarısında gerçekleşen Ocak ve Temmuz aylarındaki maaş katsayısı güncellemeleri, yaşlılardan engellilere, hastalardan çocuklara kadar geniş bir kesimi olumlu bir şekilde etkiliyor. Son olarak 2024 yılının Ocak ayında yapılan son memur zammıyla sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık olarak yapılan 2 bin 348 liralık ödeme 3 bin 504 liraya çıkıyor. Peki 65 yaş aylığına nasıl başvurulur, şartları neler? İşte detaylar...

2024 YILINDA 65 YAŞ AYLIĞINA ZAM

Sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara aylık 2 bin 348 lira aylık ödeme yapılırken; bu tutar 3 bin 504 liraya çıkıyor. 65 Yaş aylığı için kişinin kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. 2023'ün ikinci yarısında kişi başına düşen gelir 3 bin 800 lira 77 kuruşun altındaysa 65 yaş aylığından yararlanılabiliyordu. Bu tutar da bu ay asgari ücretteki artışla 5 bin 667 liraya yükseldi.

YAŞLILIK AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde 'Sosyal Yardım Programlarımız' başlığı altında yer alan bilgide evrak olarak sadece kimlik belgesinin olmasının yeterli olduğu belirtiliyor.

Çağlayan Adliyesi'nde Polis Noktasına Silahlı Saldırı Çağlayan Adliyesi'nde Polis Noktasına Silahlı Saldırı

Başvurular e devlet üzerinden alınabiliyor. E devlet'i kullanarak 4-1/c kapsamındaki kişiler yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunabilir. Buna göre '4C Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması' linki ile başvuruda bulunabilirsiniz.

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Editör: MD MEDYA GROUP_