Hülakü, ev sahibi takım taraftarları tarafından 12 Bingölspor futbolcuları ve teknik ekibine yönelik gerçekleştirilen saldırının, siyasi iktidarın kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı politikalarından etkilenen bir durum olduğunu belirtti.

Hülakü, sporda, sosyal hayatta ve genel yaşamda karşılaşılan ırkçılığa ve nefret söylemlerine karşı mücadele edeceklerini vurgulayarak, saldırının faillerinin ve sorumlularının açığa çıkarılması, benzer olayların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması amacıyla konuyu TBMM gündemine taşıdıklarını ifade etti.

Meclise sunulan soru önergelerinde, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’tan cevap alınması talep edildi. Önergelerde, 30 Aralık 2023 tarihindeki müsabakada 12 Bingölspor futbolcuları ve teknik ekibine yönelik yapılan ırkçı tezahüratlar ve fiziki saldırıların soruşturulması, spor müsabakalarında ırkçı saldırıları engellemek adına alınacak önlemler, güvenlik güçlerinin müdahalesi ve saldırılarla ilgili yasal işlemler konularında bilgi istendi.

Editör: MD MEDYA GROUP_