HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Refik Alpaya, beraberindeki heyetle birlikte Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Veysel Tosun’u ziyaret etti. Ziyarette Bingöl’deki sağlık sorunlarına sağlık müdürü Tosun’a aktaran Alpaya, sorunların çözülmesi talebinde bulundu.

Ziyaretin ardından basın açıklaması yapan HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Alpaya, “İl genelinde sağlık alanında yaşanan sorunları Bingöl İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Veysel Tosun beye ilettik.

Randevu konusunda halkımızın şikâyetleri söz konuş, bazı alanlarda randevu alamadıklarını dile getiriyorlar. Randevu süresinin daha kısa bir zaman içinde olması hasta mağduriyetlerinin giderilmesine neden olur. Özelikle il merkezinden uzak ilçelerimizde zaman zaman doktor sıkıntısı yaşanıyor.  Yedisu ilçemizde doktor sıkıntısı olduğu gibi halkın yeni bir hastane talebi var. Sağlık alanında hastalarımızın sık sık komşu illere tedavi için gidip gelmesi hem hasta ve hem de hasta yakınlarının mağduriyetler yaşamasına neden oluyor. Sağlık konusunda halkımızın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi konusunda yetkililerin çözümler bulmasını, üretmesini istiyoruz” dedi.

“SİLİKOZİS HASTALARI ZOR ŞARTLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR”

Karlıova’nın Taşlıçay köyünde yaşana silikozis hastalarının yıllardır zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren Alpaya, şunları söyledi:

Karlıova ilçemizin Taşlıçay Köyünde şu ana kadar bu hastalık yüzünden 16 kişi vefat etmiş ve halen köyde yaklaşık 100 civarında silikozis hastalığından muzdarip hastamız var. Bunların 22'si ileri derece silikoz hastası. Bazı hastalar evde oksijen tüpüne bağlı yaşıyor. Hastalar nefes zorluğundan dolayı hiçbir işte çalışamamaktadırlar. Karlıova’da göğüs doktoru olmadığı için hastalar 70 kilometre uzaklıktaki il merkezindeki hastaneye geliyorlar, buda o durumdaki hastaları zorluyor. Bunun için ilçede göğüs doktorunun görevlendirilmesini talep ediyorlar. Bu mağdur kardeşlerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. ” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_