Bingöl Devlet Hastanesi, 2023 yılı Anjiyo verilerini açıkladı. Günlük 6 Anjiyo işleminin yapıldığı belirtildi. 1 yılda bin 377 hastaya 2 bin 211 Anjiyo işleminin gerçekleştirildiği açıklandı.

GÜNLÜK 6 ANJİYO İŞLEMİ

Bingöl Devlet hastanesinden yapılan açıklama şu şekilde;

Bingöl’de Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar Sempozyumu Düzenlendi Bingöl’de Kolorektal Kanser ve Proktolojik Hastalıklar Sempozyumu Düzenlendi

“Günde ortalama 6 anjiyo işlemi ile vatandaşlarımıza kaliteli hizmet verme anlayışımız devam ediyor. Özellikle son yıllarda artış gösteren kalp rahatsızlığına bağlı hastalıklar ile mücadelemiz aralıksız devam etmektedir.”

ANJİYO NEDİR?

Anjiyo (anjiyografi), kalp damarlarının tıkalı olup olmadığını anlamak için uygulanan bir işlemdir. Kalp hastalıklarının teşhis edilmesinde en çok uygulanan işlemlerden biri olan anjiyo, damarların tıkanıklığının yüzdesi, yeri, derecesine göre tedavi olarak da uygulanır. Anjiyo tanı işlemi sırasında balon ve stent işlemi uygulanabildiği için tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Yani anjiyo hem teşhis hem de tedavi şekli denebilir. Klasik anjiyografi, koroner arter darlığının anatomik yapısını incelemede ve ek teknikler ile fonksiyonel değerlendirmede güvenilir yöntem olarak kabul edilir. Yapılan diğer testlerde yüksek riskli koroner damar tıkanıklığı şüphesi çıkan hastalarda, stent veya balon anjiyoplasti planlanan hastalarda ya da acil kalp krizinde tanı ve tedavi amacıyla uygulanır.

Editör: MD MEDYA GROUP_