Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından desteklenen “Kuru Doğanşehir’de Yeşeriyor” projesi ile ilçede kuru fasulyenin yaygınlaştırılması planlanıyor.

FKA ile Doğanşehir Belediyesi arasından imzalanan destek programı hakkında bilgi veren Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Doğanşehir Fasulyesinin hem yetişme koşullarını geliştirmek hem de kırsal alanda yaşayan insanlara gelir getirici bir faaliyete dönüştürmek amacıyla projeyi geliştirdiklerini söyledi.

“700 KİŞİYE KURU FASULYE TOHUMU DAĞITILACAK”

Yoğunlu, projeye ilişkin bilgilendirmelerde bulunarak, “Tabiki öncelikle amacımız Doğanşehir Fasulyesinin ekimini daha fazla yaygınlaştırmak daha fazla kişinin ekmesini sağlamak için 700 kişiye proje kapsamında inşallah Doğanşehir ilçemize özgü dermason fasulye olan Doğanşehir ilçemizde yetişen kuru fasulye tohumlarını dağıtacağız. Tabi dağıtılan bu tohumlarla kuru fasulye üretimini yıllık yaklaşık 600 tonlara ulaştırmayı amaçlıyoruz. İnşallah projemizle kurulacak tesislerde doğrudan 15 kişiyi istihdam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Doğanşehir Belediye Başkanı Durali Zelyurt ise, projenin ilçe için öneminde değinerek, şunları kaydetti: “Projemiz ilçemizin marka değeri olan kuru fasulyenin daha fazla yaygınlaştırılması marka değeri olan bu ürünün toplu ve daha geniş alanlara yayılırken aynı zamanda istihdama katkı sağlaması ve kadın girişimcilerimizin sayısının artırılmasını hedefleyen önemli bir proje. Projenin desteklenmesinde özellikle emeği geçen Fırat Kalkınma Ajansı genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu ve ekibine teşekkür ediyorum. Verdikleri desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile bakanımıza teşekkür ediyorum.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_