Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapım işi 27 Aralık 2021 tarihinde ihale edildi.

İhale ilanında yer alan bilgilere göre, 500 yataklı olarak planlanan yeni devlet hastanesi hizmet binasının, 100 bin 899 metrekare inşaat alanına sahip ve 2 bodrum kat+zemin kat+7 kat+teras kat olarak inşa edilmesi gerekiyordu. Ayrıca 1600 metrekarelik zemin+1 kat şeklinde aşevi de inşa edilmesi planlanıyordu. 27 Aralık 2021 tarihinde yapılan ihale sürecini değerlendiren Sağlık Bakanlığı, verilen tekliflerin yüksek olması nedeniyle ihaleyi iptal etti.

Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yapım ihalesini, yüksek fiyatlar nedeniyle iptal eden Sağlık Bakanlığı, aradan aylar geçmesine rağmen yeni ihaleye çıkmadı.

2022 yılı yatırım programında yer alan yeni devlet hastanesinin başlangıç yılı 2017, bitiş yılı 2024 olarak belirlendi ancak projenin bitiş süresine 1 yıl kalmasına rağmen henüz hastanenin ihalesi dahi yapılamadı. Proje tutarı 660 milyon 361 bin TL olarak belirlenen Bingöl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi için, 2022 yatırım programına 66 milyon 36 bin TL bütçe ayrılmıştı.

Ocak ayında hastanenin yapım ihalesini iptal eden Sağlık Bakanlığı, henüz yeni ihaleye çıkmadı. Bütçenin başında Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın olmasına rağmen hastane için yeni bütçenin ayrılıp ihaleye çıkartılmaması vatandaşlar tarafından tepki ile karşılandı.

Hastane binası ihalesinin ne zaman yapılacağı merak ediliyor.