MD PRESTİJ DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Dünyanın belki de en zor sektörlerinden birisi de gıda sektörüdür. Tüketicinin damak tadına hitap edebilmek en önemli konuların başında geliyor. Gıda sektöründeki firmalar; yeryüzünde yaşayan insan sayısını düşündüğünüzde herkes tarafından beğenilecek ürün üretmek de dünyanın en zor işlerinden birini yapıyor. Özellikle pandemi sürecinde insanın gıda sağlığı ve hijyeni konusundaki titizliği, ülkemizde her yıl artarak devam eden tarım ürünleri rekoltesi ve kalitesinde yaşanan düşüşler bu sektörün diğer bir zor yönü olarak göze çarpsa da, piyasa güven duyulan bir marka olduğunuzda verdiği keyif bir başkadır. İşte tüm bu zorluklar ve handikapların arasından sıyrılıp bir başarı yakalayan Serpa Gıda’ya konuk olduk. Serpa Gıda’nın genç yöneticisi Ramazan Buhan ile şirketin mevcut durumu, üretimi, geleceğe yönelik planlarını ve başarı hikayelerini sorduk.

SERPA GIDA’NIN KURULMA AŞAMASINI ANLATIR MISINIZ?

Serpa Gıda 1996 yılında kurumsal hayata başladı. Kurulduğu ilk yıllarda sadece toptan gıda tedariki ve yufka üretiminde bulunan firmamız daha sonraki yıllarda ürün yelpazesini genişletti. 2006 yılına kadar sadece el ile açılan yufka üretimi yapılırken makineleşme ile birlikte yufka, kemalpaşa, tel kadayıf, mantı, erişte ve şekerpare üretimine başladık. Bu ürünlerin yanı sıra 2012 yılında, 1 yıl dayanıklı lavaş ekmeği üretimine başladık. 2016 yılı itibariyle yürüttüğümüz arge çalışmaları sonucunda 4 ay dayanıklı dilimlenmiş somun ekmeği ürettik. Türkiye’de bu ekmeğin üretimi yapan öncü bir firmayız. Şu anda tüm Türkiye’ye ve Avrupa ülkelerine dayanıklı lavaş ekmeğimizi yoluyoruz.

2-1

SERPA GIDA’NIN GÜNCEL ÜRÜN YELPAZESİNDE KAÇ ADET ÜRÜN BULUNUYOR?

Gıda sektöründe tüketiciye sunulan bir çok ürünü üretmeyi başarabilen Serpa Gıda’nın Buhan Özlem ve Değirmentaş markaları adı altında tüketiciye sunmuş olduğumuz; Yufka, Mantı, Şekerpare, Kemalpaşa, Erişte, Tel kadayıf ve Lavaş Ekmeği gibi 13 çeşit ürünümüz bulunuyor.

2 (5)-1

EN ÇOK TALEP GÖREN ÜRÜNLERİNİZ HANGİLERİ?

Değirmentaş ve Buhan Özlem markalarımızla toplu tüketim yerlerine dilimlenmiş dayanıklı ekmek satışı gerçekleştiriyoruz. Birçok ülkeye mantı ve yufka başta olmak üzere ekmek mamulleri ihracatı yapıyoruz. Ürettiğimiz bazı ürünleri Nuntad ismiyle satabilmek için isim patenti başvurusunda bulunduk. Nuntad isminin kabul edilmesi halinde Zazaca ekmek anlamına gelen Nuntad ismi ile hemşehrilerimize hizmet vereceğiz.

2 (4)-1

TESİSİNİZİN BİNGÖL’E EKONOMİK KATKISI NELERDİR?

Bingöl firmamızda çalışan 60 personelimiz bulunuyor. Türkiye genelinde ise dolaylı olarak binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemlerde yeni yatırımlarımız ile birlikte bu sayısı yükseltmeyi hedefliyoruz.

GÜÇLÜ BİR FİRMA OLARAK YENİ YATIRIMLAR BEKLENİYOR. BU KONUDA BİR ÇALIŞMANIZ VAR MI?

Yeni yatırım fırsatlarını şartların el verdiğince değerlendirmeye çalışacağız. Piyasanın durumu ve talep konusunda bir handikap yaşamayacağımız ürünlerde yeni yatırım için planlarımız var. Mesela yerel bakliyat ve konserve üretim tesisleri kurduk. Fakat, ham madde ve ambalaj fiyatlarındaki artış nedeniyle henüz faaliyete geçiremedik. Her iki tesisimizi de en kısa sürede faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

2 (3)-1

GENÇ BİR İŞ İNSANI OLARAK YAŞITLARINIZA NE GİBİ TAVSİYELERDE BULUNURSUNUZ?

Ben mevcut aile şirketinde çalışma hayatına başladım. Ama herkes benim kadar şanslı olamayabilir. O yüzden gençlerimize en büyük tavsiyem üretim faaliyetlerinde bulunmalarıdır. Geleceklerine yatırım yapabilecekleri üretim kollarından birinde yer almalılar. Kazançlarının %20’sini harcayıp %80’ni ile yatırım yaparlarsa iş hayatında başarılı olurlar. Bugünün birikimi, yarının yatırımıdır. Serpa Gıda Yönetim Kurulu ve Kurucu Başkanı Mehmet Buhan, şirketin kuruluşunu, ilkelerini ve hedeflerini ise şöyle aktardı: Müşterilerimiz velinimetimizdir, daima en iyi olmak vazgeçilmez hedefimizdir. Amacımız sürekli gelişmek için kaynak yaratmaktır. Bütün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerini uymak prensibimizdir. Firmamız 1996 yılında Bingöl’de kurulmuş olup gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. Bu amaç doğrultusunda kurulan işletmemiz kısa zamanda sektöründe hızlı bir büyüme sağlayarak saygın bir yere gelmiştir. 2007 yılında Serpa Gıda İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi adı altında Değirmentaş ve Buhan Özlem markalarımız Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir Serpa Gıda Şirketi’ne ait, Bingöl- Simani Mahallesi 1023 cadde bina 4 daire 1 adresinde kurulmuş olan Buhan Özlem Ünlü Mamulleri Fabrikası, şiar edindiği hizmet anlayışıyla Buhan Özlem ve Değirmentaş markaları altında tüketiciye sunmuş olduğumuz Yufka, Mantı, Şekerpare, Kemalpaşa Erişte, Tel Kadayıf Ve Lavaş Ekmeği gibi ürün gruplarını modern tesislerimizde sürdürmekteyiz. Firmamız kurulduğu günden itibaren her türlü kanun ve mevzuatlar, kaliteli gıda güvenliği, iş sağlığı ve güvenliğini esas alarak, sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak ürettiği ürünleri ile yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da başarılı olmak için çalışanların katılımı ve müşteriye değer veren bir yönetim anlayışıyla müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaktayız. Kuruluşumuz, kurulduğu günden bugüne kadar her geçen gün ilerlemeyi ve çağın gerekleri doğrultusunda faaliyetlerini ve yatırımlarını genişletmeyi amaçlamaktadır. İnsana ve doğaya saygılı olma bilinciyle üretimde, kalitede ve hizmette tek ve rakipsiz olmayı hedefleyen bir kuruluştur.

2 (2)-1