Bingöl Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü ve Bingöl İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Öğrenci Buluşmasıpaneli Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 7 Mart 2024 Çarşamba düzenlenen panele Bingöl Vali Ahmet Hamdi Usta, RektörProf. Dr. İbrahim Çapak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Doç. Dr. Veysel Turan, İl Göç İdaresi Müdürü Akif Esen, akademisyenler, kurum müdürleri ve uluslararası öğrenciler katıldı.

‘BİNGÖL ÜNİVERSİTESİNDE OKUYAN HER KARDEŞİMİZ BİZİN TANITIM ELÇİMİZDİR’

Panelin açılış konuşmasını yapan İl Göç İdaresi Müdürü Akif Esen, ‘Bingöl Üniversitesinde okuyan her kardeşimiz bizin tanıtım elçimizdir. Bizler sorunlarınızla ilgili çözüm üretmek için yanınızdayız. Programa katılımlarından ve ev sahipliklerinden dolayı rektörümüze teşekkür ediyorum’ ifadelerini kullandı.

Panelde selamlama konuşması yapan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, ‘Öğrenciler ile buluşmalarımızda her daim desteklerini esirgemeyen ve programlara katılan Valimiz Ahmet Hamdi Usta’ya teşekkür ediyorum. Bugün 42 ülkeden 1000’in üzerinde öğrenciye ev sahipliği yapıyoruz. Her biri bize emanet ve bizlerin kardeşleri. Bu vesileyle programda emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ dedi.

‘ÜNİVERSİTEMİZ FİZİKİ ALT YAPISI VE AKADEMİK GÜCÜYLE DONANIMLI BİR ÜNİVERSİTE’

Okullar Arası Güreş Şampiyonasında Bingöl Rüzgarı Okullar Arası Güreş Şampiyonasında Bingöl Rüzgarı

Panelde kısa bir konuşma yapan Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, ‘Aslında ben de bir öğrenciyim. Sizleri bir arada görmekten mutlu oldum. Birgün gelecek okullarınızı bitirecek ve ülkenize döndüğünüzde güzel hizmetlere vesile olacaksınız. Üniversitemiz fiziki alt yapısı ve akademik gücüyle donanımlı bir üniversite. Buradan bu hizmetleri için Rektör hocama ve ekibine teşekkür ediyorum’ şeklinde konuştu

Panele Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Doç. Dr. Veysel Turan,  Bingöl İl Göç İdaresi Müdürü Akif Esen, Bingöl Yurt Hizmetleri Müdürü Zülküf Koçinkağ, Bingöl Göç İdaresi Uyum ve İletişim Çalışma Grup Başkanı Handan Arda Elaldı, Bingöl Göç İdaresi Yabancılar ve Uluslararası Koruma Çalışma Grup Başkanı Tuğba Duru panelist olarak katıldılar.

Panelde, ‘Ülkemizde ev sahipliği yapılan yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal uyumlarının sağlanması, İl Göç İdaresi Müdürlüğü uzmanları tarafından 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu, Uyum ve İletişim Faaliyetleri, Yabancılar İletişim Merkezi (YİMER) ve Öğrenci İkamet İzni’ konu başlıklarında sunumlar yapıldı.

Panel, uluslararası öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

Editör: MD MEDYA GROUP_