Bingöl’de bir araya gelen 11 STK temsilcisi, Bingöl’ün afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini bildirerek, ilgili kurumlara çağrıda bulundu:

Temsilciler, ortak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“06 Şubat 2023 Tarihinde Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydan gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem, ardından Elbistan’da meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm vatandaşlarımıza başsağlığı, yaralı olan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bu büyük afet 10 ilimizde büyük hasarlar meydana getirirken bütün Türkiye’de ve bazı komşu ülkelerimizde bile hissedildi ve can kayıpları yaşandı. Ülke olarak inşallah yaşanan sıkıntıların üstesinden el birliği ile geleceğiz, bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Daha sonradan artçı depremlerden çok etkilenen Elazığ ilimiz ve ardından Sivas ilinin Gürün İlçesinin de afet kapsamına alındığını biliyoruz. Bingöl Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatlarının kesiştiği bir noktadadır. Gerek iki büyük deprem gerekse artçı depremlerin büyük bir kısmını ilimiz de hissetmiştir. Konun uzmanları yapmış oldukları açıklamalarda 06 Şubat tarihindeki depremden sonra bu fay hattı üzerinde yeni depremlerin beklendiğini ifade etmektedir. İster Doğu Anadolu fay hattı, isterse Kuzey Anadolu fay hattında olsun her iki olası durumda da Bingöl bu beklenen depremden etkilenecektir. Hatta depremin ana fay hattının başlangıcıdır. Önemli olan afet yaşanmadan önce önlem alınması ve hazırlıklı olmaktır. Deprem açısından ülkemizin en riskli yerinde olan Bingöl’ün de afet kapsamına alınarak olası bir depremden önce gerekli çalışmaların yapılarak depreme hazır hale getirilmesi önem arz etmektedir. Bizler Sivil Toplum Kuruluşları olarak depremin ilk gününden itibaren canla başla elimizden geleni yaptık. Gerek bizlerin gerekse üyelerimizin toplamış oldukları nakdi yardımlar, gerekse eşya, gıda ve diğer yardımlar Belediyemize teslim edilmiştir. Ayrıca arkadaşlarımız tarafından Malatya iline kömür ve ilaç, Adıyaman’a da eşya, ilaç ve gıda yardımı ulaştırılmıştır. Birçok arkadaşımızda arama ve kurtarma ile yardım ekiplerinde aktif görev alarak çalışmalarda bulunmuştur. Bingöl ilimizin bir ana önce afet bölgesi ilan edilmesini beklediğimizi ifade ederken ülkemizde bu tür afetlerin tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.”

Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşları:

Türkiye Kamu Sen Bingöl İl Başkanlığı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Bingöl İl Başkanlığı

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Bingöl İl Başkanlığı

Bingöl Teknikerler Derneği Başkanlığı

Türk Eğitim Sen Bingöl Şube Başkanlığı

Türk Sağlık Sen Bingöl Şube Başkanlığı

Türk Diyanet Vakıf Sen Bingöl İl Temsilciliği

Türk İmar Sen Bingöl İl Temsilciği

Türk Yerel Hizmet Sen Bingöl İl Temsilciliği

Türk Büro sen Bingöl İl Temsilciliği

Türk Ulaşım Sen Bingöl İl Temsilciliği (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_