Seyfan Derneği Başkanı Orhan Açıkbaş ve yönetim kurulu üyeleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Altı Nokta Körler Derneği Bingöl Şubesi'ne ziyarette bulundu. Şube Başkanı Mücahit Korkutata ve üyelerince karşılanan heyet günlerini kutladı.

Engellilerin yılda sadece bir gün değil 365 gün hatırlatılması gerektiğini ifade eden Açıkbaş, "Onlar için engelsiz bir dünya kurmak hepimizin görevidir. Engelli vatandaşlarımızın sıkıntı ve sorunlarını sadece bir gün görmek yaşamak anlamak yerine yılın 365 günü onların tüm sıkıntılarıyla ilgilenmek bir lütuf değil, zarurettir" dedi.

"Her şeyden önce şunu ifade edelim ki, yaşam alanları, diğer insanlarla engelli vatandaşlarımız arasında fırsat eşitliğini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir" diyen Açıkbaş, engellilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini ve engelli bireylerin toplumsal hayata katılım sağlanması gerektiğini ifade etti.

Açıkbaş: "Engelli vatandaşlarımızda oluşabilecek yalnızlık, sevgisizlik, ümitsizlik, depresyon ve stres gibi duygular; kendileri ve aileleri için hayatı çekilmez hale getirebilmektedir. Bu durum, sosyal ve ekonomik desteğin onlar için yeterli gelmediğinin bir göstergesidir. Engelli vatandaşların maddi desteğin yanında manevi desteği de almaları kendileri için büyük önem arz etmektedir."

Engellilerin hatırlanması sadece Engelliler Günü’ne hapsedilmemesi gerektiğini vurgulayan Açıkbaş, engellilerin her ortamda hayatın içinde var olmalarının sağlanmasını, farklı bireyler olarak görülmemesi gerektiğini kaydetti.

"SEVGİ VE ANLAYIŞ VARSA ENGEL YOKTUR"

Açıkbaş, "Düzenli olarak Engellilerle ilgili farkındalık oluşturan çalışmalar yapılmalıdır. Başta ibadethaneler, wcler olmak üzere tüm yaşam alanları engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Engellilerin pozitif ayrımcılığı arttırılmalı, yaşam kalitelerini arttırmaya yönelik projeler üzerinde çalışılmalı ve o projeler hayata geçirilmelidir" diye konuştu. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_