Hazine ve Maliye Bakanlığı: Bingöl’de Personel Alımı Hazine ve Maliye Bakanlığı: Bingöl’de Personel Alımı

Bingöl'de çeşitli alanlarda aktif olarak faaliyet gösteren 50 sivil toplum örgütü birlikteliğinden oluşan Bingöl Sivil Toplum Dayanışma Platformu (BİNSİDAP), her ay şehrin farklı bir konusuyla sorun ve taleplerle birlikte alanında uzman kişilerce çözüm önerileri arıyor.

Bingöl’ün sorunlarının başında gelen sağlık hizmetlerinde ki eksiklikler ve yaşanan aksaklıklar BİNSİDAP bileşenlerince masaya yatırıldı.

Sağlık tesislerinin durumu, personel yetersizliği uzman doktor eksikliği, fiziki şartların iyileştirilmesi gibi birçok başlık ile konunun muhataplarıyla istişare eden BİNSİDAP bileşenleri sorunların çözümleri için canla başla çalışacaklarının mesajını verdiler.

"Şehrin Sağlığı" konulu toplantıya, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve Sağlık İl Müdürü Dr.Öğrt. Üyesi S Veysel Tosun katılım sağladı. Platform paydaşı STK'larından olan Hasta Hakları Derneği tarafından sunulan 37 başlıkta sağlık alanında yaşanan aksaklıkların sebebi ve çözüm önerileri sunuldu.

Yaşanan problemlerin kaynağına inmek ve sorunları çözmeyi hedefleyen platform bileşenleri, sorunun kaynağına alanında ki uzmanlardan destek alarak nihai hedefine ulaşmayı hedefliyor.

"OLASI AFET DURUMUNDA ŞEHRİN SAĞLIK HİZMET ERİŞİMİ"

Her başlığa tek tek cevap veren Sağlık İl Müdürü Tosun, aksaklıkların sebepleri ve yapılan çalışmalar hakkında sunum yaparak, yaşanan aksaklıkların büyük nedenlerinin sağlık alt yapısında olan eksiklikler fiziki şartların yetersizliği ve hekim eksikliklerinden kaynaklandığına dikkat çekti.

Devlet hastanesi ve Kadın Doğum hastanelerinin birleşiminden kaynaklı sorunların olduğu kadar iki hastanenin birleşmesinden farklı branşlardaki doktorlara erişimin sağlanması açısından avantajların da oluştuğunu belirtilen Tosun, çocuk ve kadın doğum polikliniklerinin mevcut sayısının arttırılması ile ilgili çalışmaların olduğunu kaydetti.

Birinci derece deprem bölgesi olan ve olası bir deprem anında ilimizin sağlık hizmetine erişiminin ne durumda olduğu ile ilgili soruya cevap veren Tosun, kurulan sahra hastanesinin alt yapısı, helikopter pisti, internet sağlayıcıları gerekli araç gereçler başta olmak üzere her ayrıntısının düşünüldüğü tam bir hazırlığın olduğunu belirterek, özellikle bu konuda hassas bir çalışmanın olduğu. olası bir afet anında erişimde herhangi bir sıkıntının oluşmaması için önlemlerin eksiksiz olduğunu ifade etti.

-"AMATEM KURULMASI"

AMATEM kurulmasının Bingöl için oldukça önemli olduğunu ve bu anlamda yoğun bir çalışmanın yapıldığının bilgisini veren Tosun, AMATEM için fiziki bir binanın olması gerektiğini vurgulayarak, yüksek güvenlikli ve içerisinde aktivite alanlarının olacağı ayrı binanın olması halinde gerekli ekip ve sağlık personeli anlamında bir sıkıntılarının olmayacağını söyledi.

Sağlık İl Müdürlüğüne ait uygun bir arazide yapının yapılması için gerekli taleplerinin yapıldığını, çalışmalarının sürdüğünü belirten Tosun, özellikle AMATEM'in şehir için önemli olduğunu vurgulayarak, bu anlamda çalışmalarının devam ettiğine dikkat çekti.

TOSUN, Toplumumuzu ve insanlığı olumsuz etkileyen bağımlılıkla mücadelenin daha etkin yürütülmesi için konuya ilişkin sorunların tespit edilerek çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıda Bağımlılıkla Ülkemizi de özellikle Büyükşehirlerden başlayarak günümüzde belki ilçelere kadar, yerleşim yerlerine kadar çocuklarımızı etkileyen önemli bir konuyu tartışıyoruz.

Madde bağımlılığından bir kısım maddelerden kaynaklı, sigara, esrar gibi uyuşturucu maddelerden kaynaklı olan bağımlılığı kastediyoruz. Bunun yanında bir de davranışsal bağımlılık dediğimiz özellikle son yıllarda ve daha önce televizyon bağımlılığı olarak başlayan şimdi ise telefonlarla gündemimize gelen ve maalesef günde belki beş altı saatimizi verdiğimiz çocuklarımızın çok daha fazla zamanını harcadığı bağımlılıkla alakalı konularımız gündemlerimizde var. Tabii sadece devletin kamu kuruluşlarının bu işin içerisinde olması çözümü ortaya koyabilmek adına çok yeterli olmayacağını düşünüyoruz. Özellikle sivil toplum kuruluşlarının aktif olmalarını istiyoruz,  Yerel yönetimler oldukça önemlidir, özellikle onların ortaya koyacağı çözüm önerilerinin önemli olduğunu düşünüyoruz, çünkü halkın içerisinde sorunların tam da göbeğinden çözümleri karışımıza getirebilecek durumdalar. diye ifade etti.

-"SAĞLIK ALANIYLA İLGİLİ 4 FAKÜLTE VAR"

“Kurulduğu günden itibaren sürekli gelişim gösteren üniversitemiz, eğitim-öğretim faaliyetlerinde Üstlendiği misyona uygun, nitelikli bir akademik hizmet sunma amacı gütmektedir. Eğitim kalitemizi artırmak için alt yapımızı sürekli geliştirerek yeniden yapılanma faaliyetlerine yönelik önemli adımlar atmaktayız. Öğrenci odaklı bakış açısıyla geleceğimizi şekillendirecek olan ciğerparelerimizle sık sık bir araya geliyor, onların taleplerini hızla hayata geçiriyoruz. Üniversitemizin ve gönlümüzün kapılarını herkese açarak her bir bireyin Bingöl Üniversitesi ailesinin bir mensubu olarak yüzünde gülümseme oluşması için tüm ayrıntıları düşünüyor, çalışmalarımızı memnuniyet odaklı olarak yapmaya gayret gösteriyoruz” diyen Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversite bünyesinde sağlıkla alakalı 4 Fakülte 2 Sağlık Hizmetleri MYO ile hizmet verildiğini dile getirdi.

Çapak, şöyle devam etti: "Diş Hekimliği hastanesinde 102 kişinin aynı anda tedavi hizmeti alabilecek. Bingöl Üniversitesi'nin son yıllarda büyüme hızını artırarak üniversitemizde Diş Hekimliği Fakültesini, Fizik Tedavi Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi ile sağlık alanında  nitelikli öğrenciler yetiştirerek ilimize ve ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Diş Hekimliği Hastanemizin faaliyeti girmesi aynı anca 102 kişiye tedavi ederek sadece ilimize değil, bölgemize de ciddi anlamda katkı sağlamış olacağız. Ayrıca Fizik Tedavi Fakültemiz bul yıl ilk öğrencilerini aldı. İnşallah Fizik Tedavi Hastanemizin faaliyete girmesi ile bu konuda da bölgenin lokomotifi olacağız, yine Sağlık Bilimleri Fakültemizin bünyesinde nitelikli hemşire ve diyetisyen yetiştiremeye çalışıyoruz. Veterinerlik Fakültemiz ve Fakültemizi bünyesinde kurulan 5500 metre karelik hayvan hastanemizle de insan sağlığının yanı sıra hayvan sağlığına hizmet etmekteyiz.

-"ARAŞTIRMA HASTANESİ OLMASI GEREKİYOR"

Çapak, "İlimizde yaşanan sağlık sorunlarının büyük çoğunluğu sağlık alt yapısından kaynaklanıyor. Yeteri kadar hekim ve nitelikli çalışma alanlarının oluşması için Tıp Fakültesi ya da Araştırma Hastanesinin ilimize kazandırılması gerekir. Bu noktada çaba sarf etmeye çalışıyoruz. Tıp Fakültesi veya Araştırma Hastanesi ilimizde kazandırıldığında uzman doktorlar akademik çalışma yapabileceği ve akademik unvan alabilecekleri için ilimizi tercih edeceklerdir. Bu vesile ile hastalarımızın başka illere tedavi amaçlı gitmelerine de gerek kalmayacaktır. Biz üniversite olarak gerek sağlık gerekse diğer konularda ilimizin emrindeyiz” şeklinde konuştu.

BİNSİDAPTAN ÇAĞRI

Platform paydaşları, araştırma veya tıp fakültesinin açılması için gerekli şartların neler olduğunun tam olarak araştırılması ve gereken şartların sağlanması için üniversitemiz, sağlık il müdürlüğümüz ve şehrimizin tüm bileşenlerinin ortak çalışmalar ve çabalar göstermesi gerektiği sağlıkla alakalı yaşanan sorunların sağlığa erişimde insanımızın yaşadığı zorlukların ancak bu şekilde çözülebileceğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada herkesin sürece dahil olması için çalışmaların başlatılacağı güçlü bir talep ve gerekli şartların sağlanması için harekete geçileceği belirtildi. (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_