Bingöl’ün doğal kaynaklarından olan ve şifalı su anlamlarını bünyesinde barındıran Kral Havuzu, Bingöl’ün Ilıcalar Beldesi’nde yer almaktadır. Etrafı dağlarla çevrili ve çoğu zaman sıcaklığından dağları bile buharı altında bırakabilen doğal bir kaplıca havuzudur.

Bingöl Depreme Hazır mı? Başkan Arıkan Cevapladı Bingöl Depreme Hazır mı? Başkan Arıkan Cevapladı

Kışın çok soğuk ve kurak bir iklime sahip olan Bingöl’de suyun sıcaklığı yaklaşık 40 -50 derece arasındadır. Fakat eskiden beri ve yerlileri tarafından ‘Şifalı Su’ olarak görülen Kral Havuzu yazın da çok tercih edilmekte.

Özellikle astım, bronşit, alerjik üst solunum yolu rahatsızlıkları, nefes darlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında tedavi edildiğine inanılıyor. Sedef, egzama, akne gibi cilt rahatsızlıklarında, kireçlenme, bel fıtığı, romatizmal rahatsızlıklarda, felç, ameliyat sonrası hareket bozukluğu, çocuk felci gibi kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olduğu bilinir.

Suyun sıcaklığı yer altı kaynaklarından kendiliğinden oluşmaktadır. Bu da birçok doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Bingöl’de gezginlerin sık ziyaret ettikleri yer haline gelmiştir. İl dışından havuzun şifasını duyup gelen birçok insan Bingöl’ün doğal kaynaklarından çok etkilendi ve şifa bulduğunu bildirdi. Helin Boldaş

Ilıcalar 2

Editör: MD MEDYA GROUP_