Meteorolojinin hava tahminlerine göre, sağanak yağış etkili olacak. Bingöl ve çevre iller için sarı kodlu uyarı yapılırken, dikkatli olunması yönünde uyarıda bulunuldu.

BİNGÖL’DE HAVA NASIL OLACAK?

Tahminlere göre, bugünden başlayacak olan sağanak yağışların önümüzdek günlerde de devam etmesi bekleniliyor. Rakımı yüksek olan bölgelerde kar yağışı bekleniliyor.

Tekrar Belediye Başkanı Seçilen Bingöl, Mazbatasını Aldı Tekrar Belediye Başkanı Seçilen Bingöl, Mazbatasını Aldı

HANGİ BÖLGLERDE YAĞIŞ BEKLENİLİYOR?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama;

“Ülkemizin doğu bölgelerinde bugün beklenen yağışlara ilave olarak, yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren Adıyaman, Tunceli, Diyarbakır, Bitlis, Bingöl, Batman, Siirt, Şırnak çevreleri ile Şanlıurfa’nın kuzey ve doğu, Elazığ’ın doğu, Muş’un güney ve batı ve Mardin’in doğu ilçelerinde kuvvetli, Hakkari çevreleri, Şırnak'ın doğusu ile zamanla Van'ın güneyinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, zamanla sıcaklıkların düşmesiyle 1200 m üzeri rakımlı kesimli yerlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklenen yağışların, yarın (Perşembe) gece saatlerinde bölgenin batısında etkisini kaybetmesi, doğusunda ise Cuma (22.03.2024) akşam saatlerine kadar etkili olması bekleniyor. Kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar ve çığ riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Editör: MD MEDYA GROUP_