Saadet Partisi (SP) Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için verdiği önergede Bingöl’ü sordu.

Karaduman, sunduğu önergede şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler ile 20 Şubat 2023’te meydana gelen Hatay merkezli depremler nedeniyle ciddi bir afet yaşanmaktadır. Bu afet dolayısıyla 10 ilimizin ve yaklaşık 13 milyon vatandaşımızın doğrudan etkilendiği belirtilmektedir. Yaşanan bu büyük afet ve meydana gelen büyük yıkım nedeniyle olağanüstü çeşitli tedbirlere ve uygulamalara başvurulmuştur. İlk olarak bu 10 ilimiz afet bölgesi ilân edilmiş, daha sonra Elazığ ilimiz de bu kapsama dâhil edilmiştir. Deprem Bilimciler (Sismolog) ve Yer Bilimciler uzun zamandır Doğu Anadolu Fay Zonu (DAFZ) üzerinde oluşması muhtemelen depremleri anlatmakta, ilgilileri uyarmakta ve vatandaşları bilgilendirmekteler. Özellikle 24 Ocak 2020’de meydana gelen Elazığ Sivrice Depreminden sonra bölgedeki faylara dikkat çekilmiş, bölgenin sismotektoniği üzerinden önemli uyarılarda bulunulmuştur. Elazığ depremi konusunda ve Kahramanmaraş depremi için daha önce uyarılarda bulunan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci GÖRÜR, gelecekte olması beklenen depremler ile ilgili olarak Bingöl ile Karlıova arasındaki bölgenin endişe kaynağı olduğunu belirtmektedir.

Kahramanmaraş ve Hatay’da yaşanan yıkımın ve kayıpların, Bingöl ve çevresinde de yaşanmasının önüne geçilmesi adına Bingöl’ün de afet bölgesi kapsamına dâhil edilmesi ve geciktirilmeden dönüşüm sürecine geçilmesi elzemdir.

6 ve 20 Şubat 2023 tarihlerinde yaşadığımız depremler nedeniyle sadece etkilenen değil, muhtemel deprem oluşacak illerin de afet bölgesi kapsamına alınmasına yönelik çalışmalarınız nelerdir?

Bingöl’ün afet bölgesi kapsamına dâhil edilmemesinin sebebi nedir? Buna yönelik bir çalışanız var mıdır?

Bingöl ve çevresinde sismik aktivite tespiti, zemin etüdleri, jeofizik-jeolojik ve jeoteknik çalışmalar yapılıyor mu?” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_