Bingöl ve çevresi doğal kaynaklar acısından zengin olmasına rağmen iş ve iş olanakları açısından kısıtlı. Jeotermal kaynaklar en verimli şekilde kullanılarak sosyo-ekonomik açıdan yöreye katkı sağlayabilecek ve turizm acısından hareketlilik getirebilecek potansiyele sahip olmasına rağmen Bingöl’de bilinen tek yer ılıcalar beldesinde bulunan kaplıcalardır. Bu Kaplıcalar her yıl yerli ve yabancı binlerce kişiler tarafından ziyaret edilmesine rağmen tanıtım ve konaklama eksiklikleri halen gündemdeki yerini koruyor.

DOĞUNUN EN ZENGİN İLİ BİNGÖL

Jeotermal kaynaklar, yerin derinliklerinden kaynağını alan suların çeşitli mineraller içererek sıcak bir şekilde yeryüzüne çıkması ile meydana gelen kaynaklardır. Kaynağını yerin altından alan ve sıcaklığı 20 °C’den fazla olan kaynaklar bu gruba dahil edilir. Bingöl, jeotermal kaynaklar açısından en zengin illerden biridir. Bingöl’de mevcut bulunan kaynaklarda en düşük sıcaklık 36 derece.

EN SICAK SU HACILAR’DA

‘Karlı Petekli Bal Yeme Yarışması’ Renkli Görüntülere Sahne Oldu ‘Karlı Petekli Bal Yeme Yarışması’ Renkli Görüntülere Sahne Oldu

Bingöl ilinde bulunan başlıca jeotermal kaynaklar; 62 derece sıcaklıktaki Karlıova ilçesi Göynük Hacılar Kaplıcası, 36 derece- 47 derece sıcaklıktaki merkeze bağlı Kös Kaplıcası, 48 derece sıcaklıktaki Yayladere Hasköy Kaplıcası ve 52 derece sıcaklıktaki Kiğı İlçesi Horhor Kaplıcası.

TESİSLEŞME VE TANITIM SORUNU VAR

Karlıova İlçesi Göynük Hacılar Kaplıcasında sıcak su kaynaklarının kullanımını sağlayacak herhangi bir tesis bulunmamakta. Yakın zamanda Karlıova Kaynarpınar köyünde bir termal otel faaliyete geçti. Bingöl'ün Kiğı ilçesi Sabırtaşı köyünde bulunan Horhor Kaplıcası geçtiğimiz yıl bilinmeyen bir nedenden dolayı kapanırken, Yayladere ilçesi Hasköy Kaplıcası ise küçük bir işletme ile hizmet vermeye devam ediyor.

KAYNAKLAR, EKONOMİK AÇIDAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Bu ve benzeri termal kaynaklar; kaplıca tedavisinin yanında, sera ve konut ısıtmasında kullanılabilir. Ayrıca sıcak su olan bölgelerde kurulacak modern kaplıca tesisleriyle kaplıca tedavisi yapılarak yöre halkının ekonomik hayatına önemli katkılar sağlanabilir.

Editör: MD MEDYA GROUP_