CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas, uyuşturucu kullanımı konusunda önlem alınması gerektiğini belirterek, yazılı bir açıklama yaptı.

Baylas, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde CHP İzmir milletvekilimiz sayın Sevda Kılınç‘ın uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu ile mücadele ile ilgili Milli eğitim bakanlığı ve içişleri bakanlığına cevaplandırması talebiyle meclise sunduğu iki ayrı önerge de sorulan soruları CHP Bingöl il kadın kolları olarak bizlerde soruyoruz:

Milli eğitim ve içişleri bakanlığı arasında ‘Okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasına ilişkin imzalanan iş birliği protokol çerçevesinde, Bingöl’de ne gibi çalışmalar yürütülmüştür?

Yapılan araştırmalar ve raporlar neticesinde;

15 yaş altı uyuşturucu kullanma oranı son 1 yılda 0.4’ten yüzde 14’çıkmıştır.

15-19 yaş arası kullanım oranı yüzde 11.7’den yüzde 37.4 yükselmiştir.

Uyuşturucu tedavisi görenlerin 47.8’ini 19 yaş altı çocuklar ve gençler oluşturmaktadır.

Raporlardan da anlaşılacağı üzere uyuşturucu ve madde bağımlılığı çocuklar ve gençler için büyük bir tehlike oluşturmaktadır.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz için imzalanan protokol çerçevesinde ne gibi çalışmalar yapılmıştır. Soruyoruz;

1)Bingöl’deki okullarda son bir yılda uyuşturucu ve madde kullanımı artmış mıdır?

2)Artı ise bunun nedenlerinin belirlenmesi için çalışma yapılmakta mıdır?

3)Bakanlık sigara alkol uyuşturucu madde bağımlılığı konulanda Bingöl’deki okullarda ne gibi eğitimler verilmektedir? Son bir yılda kaç eğitim programı uygulanmıştır? Kaç öğrenci öğretmen ve veli bu eğitimlere katılmıştır? Özelikle rehber öğretmenlere bu eğitim verilmekte midir?

4)İlgili kurumlarca protokol altına alınan ‘Okullarda güvenli ortamın sağlanmasına yönelik koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınmasına ‘ilişkin imzalanan işbirliği çerçevesinde Bingöl’de ne gibi çalışmalar yürütülmüş tür? Bu çerçevede

5)Bingöl’de belirlenen riskli okulların sayısı kaçtır?

6)Bingöl’de riskli okulların sayısı kaçtır?

7)Güvenlik kamerası olmayan okullara kamera takılması konusunda bakanlığın yürütüldüğü bir çalışma var mıdır? Umuyoruz ki sorduğumuz soruların cevaplarını alırız ve bizlerde kamuoyu la paylaşırız

İddiaya göre ilimizde Okul çevrelerinde açıktan tek kullanımlık madde satışları yapılmakta, çocuklarımızın, bu tek içimlik maddeyi bedavaya almakta, bu maddelere alıştırıldıktan sonrada bağımlı hale getirilmektedir. Maddi ve manevi her türlü yıkımı başlatan bu süreçte gençlerin zaten ekonomik buhranda olan aileleri de ayrı cehennemi yaşamaktadır. Gençlerin uyuşturucuya ulaşmak için evlerinde terör estirdikleri, çevrede çeşitli baskılar oluşturdukları duyduğumuz iddialar arasındadır.

Bizler uyuşturucu ile mücadeleyi çocuklarımızın ve gençlerimizin hayatı ve geleceği adına partiler üstü görmekteyiz. Bizler siyasi partilerin yetkili kurulları olarak bir araya gelip, Bingöllümüzün kanayan yarası olan uyuşturucuyla mücadele yollarını araştırmalı ve çözüm yollarını bulmalıyız. Unutulmamalıdır ki siyasi partiler toplumun sorunlarının çözüldüğü yerlerdir. Buradan sizlerin aracılığıyla tekrar tüm siyasi partilere çağrı yapmak istiyoruz gelin hep birlikte bu kanayan yaramızın pansumanını birlikte yapalım.

Siz değerli basın mensuplarının da bu konunun takipçisi olacağından eminiz hepinize sevgi ve saygılarımızı iletiyoruz.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_