Aydın Tutkal, arkadaşı Mücahit Keser ile birlikte 24 Temmuz 2022 tarihinde, Murat Nehrinde boğulma tehlikesi geçiren kız çocuğuna yardım etmek için suya atladı. Kız çocuğunu kurtaran iki arkadaştan Mücahit Keser, kurtulmayı başarırken, Aydın Tutkal akıntıya kapılarak kayboldu. Altıncı günde Aydın Tutkal’ı arama çalışmaları devam ederken, Bingöl Valiliği olayla ilgili açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklama şöyle: “İhbar üzerine Bingöl AFAD ve UMKE ekipleri anında olay yerine intikal etmiş ve arama tarama faaliyetlerine başlanmıştır. Olay yerinden gelen bilgiler doğrultusunda kayıp vatandaşımızın su altında olma ihtimali değerlendirilerek Acil Mesaj Formu ile AFAD Başkanlığından bölgeye dalgıç gönderilmesi talep edilmiştir.

İlk ihbar anından itibaren AFAD, UMKE, Jandarma, Emniyet görevlileri, Sivil Toplum Kuruluşu gönüllüleri ve vatandaşlarımızdan oluşan 45 kişilik ekiple arama tarama faaliyetleri başlatılmış olup saat 19:30 itibariyle Diyarbakır AFAD Müdürlüğünden 3 kişilik dalgıç ekibi de arama faaliyetlerine katılmıştır.

Arama tarama faaliyetlerinin devam ettiği 5. günde; Diyarbakır AFAD ve JAK Timi ile Batman Belediyesi ve Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü 'Su Altı Arama Kurtarma Personeli'nden oluşan 14 kişilik dalgıç ekibi ve ilimizdeki ilgili kurum ve STK gönüllülerinden oluşan 160 personel ile alandaki çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir.” (Haber Merkezi)