Zaza dilinde birçok esere imza atmış Yazar-Şair Molla Muhammed Ali Huni, Bingöl Üniversitesinde gerçekleştirilen Zaza Dili ve Edebiyatı söyleşisine katıldı. 92 yaşındaki Yazar-Şair Molla Muhammed Ali Huni, Zaza diline kazandırdığı eserlerle tanınıyor. Zazaca şiir ve kasideler yazan Molla Muhammed Ali Huni, bugüne kadar Zaza Dili ve Edebiyatında yer alan birçok öykü ve hikayeyi derledi.

Zaza diline daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyleyen Molla Muhammed Ali Huni, söyleşide Zaza dilinin yaşatılması gerektiğini vurgulayarak, “Bölge uleması, bu dile önem vermediği için çok üzülüyorum. 1950'lerden itibaren Zazaca şiirler, mevlid, Hz. Yusuf ile Züleyha, Kerbela başlıca konulu çok sayıda kasideler yazdım. Zazaca'nın bütün şivelerinden kelimeleri öğrendim ve bunları şiirlerimde kullandım. Zazaca çok değer verilmesi gereken bir dildir. Bunu yaşatmamız gerekiyor.” Dedi.

Klasik Zaza Edebiyatının en üretken yazarlarından biri olan Molla Muhammed Ali Huni, söyleşinin ardından Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ı makamında ziyaret etti. (HABER MERKEZİ)