Deva Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar, sosyal medya hesabından Bingöl Pir Ali Kız Öğrenci Yurdunda yaşanan olaylara dikkat çekerek düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.

“İnsan hayatının çok önemsiz olduğu bir ülkede yaşamayı hiç kimse istemez.

Tıpkı, geçen hafta canına kıyan ve hâlâ yetkililer tarafından intiharı ile ilgili bir açıklama yapılmamasına isyan eden 20 yaşındaki Ş.T’nin yurt arkadaşlarının düşündüğü gibi!

Pir Ali Bey KYK’da kalan Ş.T’nin İntihar olayının üstünden tam bir hafta geçti! Çok kez yazmak isteyip de yazamadığım acı bir olaydı. Daha 20 yaşındaydı. Belki de ilk kez ailesinden uzak bir şehirle ve daha önce hiç tanımadığı yeni arkadaşlarla tanışmıştı.

Bir insanı intihara sürükleyen hiçbir neden olmamalıdır diye düşünüyorum. Yokluk, yoksulluk ve yalnızlık dahi olsa yine de akla gelmez. Allah hiç kimseye böyle bir acı yaşatmasın. Yüreğine ateş düşmüş ailenin acısını onlar gibi hissetmesekte Rabbim sabırlar versin.

Bir hafta önce devletin yönetiminde ve 24 saat güvenlik kameralarıyla gözetilen Pir Ali Bey kız yurdunda intihar vakası yaşanmış ve bir hafta geçmesine rağmen her hangi bir yetkiliden bir açıklama yapılmaması kabul edilemez.

Aynı yurtta kalan binlerce öğrencinin daha bir hafta önce yaşanan intihar vakasıyla ilgili bir açıklama olmamışken,

Önceki gece yeni bir olayla karşılaşmaları endişelere yol açmaktadır.

Yurtta kalan öğrencilerin kaldıkları odalarda korku yaşadıklarını ve kendilerini güvende hissetmediklerini kendilerinden duymak, endişelerinde haklı olduklarını gösteriyor.

Devletin kurumları işlerini iyi yapmazlarsa, öğrencilerimiz kendilerini sahipsiz görür, Kendini sahipsiz ve güvende hissetmeyen öğrenciler normal hayata asla adapte olamazlar. Her an korku ile yaşamanın getirdiği psikolojik travmalar ise eğitimlerine ciddi zararlar verir.

Öğrencilerimizin güvenli ve huzurlu bir ortamda kalmalarını sağlamak ve eğitimlerinin sekteye uğratacak sorunların ortadan kaldırılması için ivedilikle gerekli önlemlerin alınmasını bekliyoruz.

Ayrıca intihar eden Ş.T’nin adli tıp incelemesi sonucunun kamuoyuna açıklanmasını ve Pir Ali Bey KYK öğrencilerinin duyduğu endişeleri ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.”

Editör: MD MEDYA GROUP_