CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanı Gülten Baylas, CHP’nin Aile Destekleri Sigortası’nın ayrıntılarını paylaştı.

Baylas, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“CHP’nin Aile Destekleri Sigortası’nın ayrıntılarını Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak özelde Bingöllü kadınlar genelde her Bingöllü hemşerimizin bilmesi için paylaşıyoruz.

"Pakete göre maaşlar kadınların hesabına yatırılacak, her kadın ekonomik bağımsızlığa kavuşacak, yoksulluk sınırının altında aile kalmayacak, gençlere eğitim, çocuklara beslenme desteği sağlanacak."

CHP’nin 37. olağan kurultayında tüm delegelerin oybirliği ile kabul edilen “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi”nin 11. maddesinde yer alan Aile Destekleri Sigortası’nın (ADS) önemini herkesin bilmesi gerekir.

İktidar partisinin kadına verdiği desteğin günümüz enflasyonunda hiçbir değerinin olmadığı çay ve simite dahi tekabül etmediği gerçeği ortadayken kadına yönelik verilen ekonomik destekler ve üretime yönelik ekonomik faaliyet merkezleri de adam kayırmalar sonucu eş, dost, akraba dışında iktidar partisine gönül vermiş seçmenlerin nasibi olmamış sayısı beş on kişiyi geçmeyen küçük bir grubun tekelinde kalmış ve genelleşmemiştir.

Aile Destekleri Sigortası (ADS) ile geçmişte kadına yönelik yapılan her türlü palyatif ekonomik destek programlarının yerine kadını merkeze alan bir adım atılmıştır.

Söz konusu Aile Destekleri Sigortası (ADS) içeriğinde aşağıda değindiğimiz maddeleri taşıyarak kadına ekonomik bağımsızlığın tadına varmasını sağlayacak ve saygınlığını artırarak bağımlılıktan kurtulmasına vesile olacaktır.

ADS ile yoksulluk sınırının altında kalan tüm hanelere, bu sınırın üzerine çıkacakları oranda gelir desteği sağlanacak.

- ADS mevcut uygulamalardan farklı olarak, yoksul hane ve yurttaş sayısını azaltacak.

- Keyfiliği, medyatik hayırseverliği, aileleri sürekli yetkililerle temasa zorlayarak rencide eden zihniyetini ortadan kaldırmayı hedefleyen ADS, “Aile Destekleri Sigorta Kurumu” tarafından yönetilecek.

- ADS iktidarın değil sosyal devletin bir uygulaması olacak.

Destek, kadının hesabına

ADS kapsamında yurttaşlara ödenecek olan “Aile Gelir Desteği”, hanelerdeki kadınların hesaplarına yatırılacak, kadınlar ekonomik açıdan güçlendirilecek.

- Çocuk ve ev işleri nedeniyle işgücüne katılamayan kadınlara, istihdama katılmaları durumunda ADS kapsamında kreş yardımı yapılacak.

- Yoksulluk sınırının altındaki ailelerin çocuklarına eğitim bursu, beslenme ve süt desteği sağlanacak.

- Pandemi döneminde daha görünür hale gelen dijital eşitsizliğin ortadan kaldırılması için çocuklara ücretsiz internet ve tablet desteği sunulacak.

- ADS, “Aile Gelir Desteği”, “Aile Yardımları”, “Gençler”, “Kadınlar”, “Engelliler”, “Yaşlılar” ve “Çocuklar” olmak üzere 7 temel alt alandan oluşacak.

- Engelli ve evde bakım maaşları ADS ile verilmeye devam edecek, hiçbir kesinti söz konusu olmayacak.

- Engelli ve evde bakım maaşları belirlenirken engellinin hane içinde fert başına düşen geliri değil, kendi gelir durumu esas alınacak.

- 65 yaş üstü ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayanların yaşlılık maaşları da ADS sistemine entegre edilecek.

‘Gençlere pozitif ayrım’

- ADS, yoksulluk sınırı altındaki ailelerde yaşayan gençlere pozitif ayrımda bulunacak. Gençler, hayata daha etkin başlayabilmeleri ve geleceklerini güven altına alabilmeleri için istihdamda öncelikli kategoride değerlendirilecek.

- Gençlere yönelik eğitim ve çalışma yaşamını kapsayan teşvikler yaşama geçirilecek.

CHP'nin Aile Destekleri Sigortası’nın (ADS) CHP iktidarında yaşama geçirileceğini ve  CHP Bingöl Kadın Kolları Başkanlığı olarak yakın takipçisi olacaklarını Bingöllü kadınlarımızı ve ailelerini bilgilendireceğiz milletimizin teveccühü ile iktidara geldiğimizde de  projenin uygulanması sırasında gerek başvuru ve gerekse diğer aşamalarda kadınlarımıza her türlü rehberliği yaparak destek vereceğiz.

CHP'nin Aile Destekleri Sigortası’nın (ADS) kadınlarımıza ve dolaylı olarak etkilediği ailelerine hayırlı olsun.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_