Kredi Yurtlar Kurumu tarafından özel kişilerden kiralanan yurtlar hakkında Saadet Partisi İl Başkanı M. Fatih Tiryaki basın açıklaması yaptı:

Tiryaki, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İlimizde KYK tarafından Özel şahıslardan kiralanan; Kaleönü mahallesinde bulunan KYK Pir Ali bey kız öğrenci yurdu ve Kültür Mahallesinde bulunan Mürsel Paşa KYK erkek Öğrenci yurdu, bulunmaktadır.

KYK bünyesinde bulunan bu iki yurt üniversiteye tahmini 4-5 km uzaklıkta olup, öğrenci kardeşlerimizin aktarmalı otobüs kullanarak ulaşabileceği yurtlardır.

Bu yurtlardan Üniversiteye gidiş geliş yapan öğrencilerimiz, kişi başı günlük yaklaşık 10 tl gibi bir ücret ödemektedirler. Her bir öğrencimizin cebinden ulaşım için aylık  250-300 lira çıkmaktadır.

Bu yurtlarda kalan 3binin üzerindeki öğrencimiz, üniversite ulaşımı  için aylık yaklaşık  1 milyon tl ulaşım ücreti ödemektedirler. Yıllık ise 10 milyona tekabül etmektedir.

Bunun yanı sıra 1 milyon TL’nin  üzerinde bir para da KYK tarafından kira karşılığı yurt sahiplerine ödenmektedir. Yıllık yaklaşık 12 milyona tekabül etmektedir.

Uygun olmayan hava koşullarında, dakikalarca üniversiteye ulaşmak için araç bekleyen, aktarmalı bir şekilde yolculuk yapan öğrencilerimizin çektiği ulaşım ve güvenlik sıkıntılarını saymıyoruz.

Ulaşım ve kira bedeli olarak yıllık yaklaşık 20-25 Milyon TL gibi bir para, öğrencilerimizin ve Kredi Yurtlar Kurumunun cebinden çıkmaktadır.

Saadet Partisi Bingöl İl teşkilatı olarak yetkililere şu soruları sormak istiyoruz?

-Mürsel Paşa Öğrenci yurdu 7500m2 de, Pir Ali Bey Kız öğrenci yurdu 11740m2 alanda kurulmuş iki yurttur. Bu Özel yurtların arsalarının hazineden alındığı iddiası doğru mudur?

-Üniversite Konuk evinin altında bulunan, 1554/27  ada parsel numaralı yaklaşık 25000m2 olan alan üniversite veya KYK ya ait değil midir? Bu alanda bulunan atıl binalar neden kullanılmıyor, kullanılmaya uygun değilse yıkılıp neden yerine yurt yapılmıyor da kiralama usulü ile yurt kiralanıyor, Devletimiz neden zarara uğratılıyor? 

-Pir Ali Bey Kız öğrenci Yurdu ve Mürsel Paşa Öğrenci Yurtlarına yıllık ne kadar kira ödeniyor? Yıllık Ödenen kira miktarı ile KYK kendi yurtlarını inşa edemez mi?

-Üniversitenin yakınında bulunan ve üniversiteye ait olan 1554/27 ada parsel numaralı 25000m2 lik alanda yurt yapılarak, öğrencileri yaklaşık yılda 10 milyon ulaşım masrafından ve günde  en az 2 saat ulaşım zamanından kurtarmak var iken, bu alanda yurt yapılamamasının önündeki engeller nelerdir?

-KYK’nın özel yurtlara kira bedeli olarak yılda yaklaşık 10-15 milyon para ödemesindeki amaç nedir?

-Pir Ali Bey Kız Öğrenci Yurdu ve Mürsel Paşa Erkek Öğrenci Yurtlarının yapımında ve kiralanmasında usule aykırı bir durum var mıdır? Bu yurtların sahiplerinin İktidar Partisi ile bir yakınlığı var mıdır?

 -Öğrencilerin memleketlerine gidiş- gelişlerinde yol desteği verileceğini gündeme getiren iktidar, öğrencilerin memleketlerine gidiş geliş parasını düşünürken! Memlekete gidiş-geliş yol ücretinin belki de on katı olan yurttan-üniversiteye  gidiş-geliş ücretlerini iyileştirmeyi neden düşünmüyor?” (Haber Merkezi)