Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü, promosyon ihalesinde verilen teklif tartışmalara sebep oldu. İhalede İş Bankası 3 yıl için 12 bin 500 lira teklif verdi. Bingöl Eğitim Bir Sen Şubesi 12 bin 500 lira olarak verilen en yüksek teklifi beğenmediklerini, inisiyatifin İl Müdürlüğünde olduğunu belirterek ihaleyi ertelemelerini talep etti.

Eğitim-Bir-Sen Bingöl 1 No’lu Şube Yönetim Kurulundan konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hepimizin bildiği üzere, Bingöl İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile bankalar arasında maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor. Bu kapsamda yapılan ilk ihalede gelen tekliflerin yetersiz olması nedeniyle ihalenin iptali söz konusu olmuş, yeni ihale süreci bugün gerçekleştirilmiştir. Bugün gerçekleştirilen ihaleye 4 banka katılmış ve ihale sürecinde en yüksek teklifi 12.500 TL ile Türkiye İş Bankası vermiştir. Yetkili sendika olarak bu teklifi YETERSİZ buluyor, KABUL ETMİYORUZ.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile bankalar arasında yapılan maaş promosyonu görüşmeleri, bankaların olumsuz ve umursamaz tavırları, beklentinin çok altındaki düşük teklifleri ile olumsuz bir sürece girmiştir. Yetkili sendika olarak eğitim çalışanlarının daha yüksek promosyon alması için uzun bir çaba ve mücadele edilmiştir. Şunun da iyi bilinmesi gerekir: Sendikaların promosyon sürecinde gözlemci rolü vardır. Bu nedenle promosyon sözleşme-onay yetkisi Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne aittir.  Yetkili veya yetkisiz hiçbir sendikanın promosyon ihalesini iptal etme yetkisi yoktur.

Ancak bu süreçte eğitim çalışanlarının daha iyi bir promosyon alabilmesi için Eğitim-Bir-Sen olarak Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğüne;

İlçede görev yapanların promosyona dâhil edilmesi,

Komisyon tarafından belirlenen taban limitin artırılması,

Tayin veya emeklilik gibi nedenlerden promosyon ücretlerinin kalan kısmının iade edilmemesi,

Havale veya EFT ücretlerinin alınmaması gibi tavsiyelerde bulunulmuştur.

Birçok meslek grubunun yüksek promosyon aldığı bir zamanda, bankaların vermiş olduğu teklifi durumdan fırsat çıkarma olarak okuyoruz.

Buradan çağrılarda bulunmak istiyoruz!

Öncelikle yetkili sendika olarak sendikamıza ait Ziraat Bankasındaki hesabımızı başka bir bankaya taşıyacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Eğitim çalışanlarına çağrımız?

Üyemiz olsun, olmasın eğitim çalışanlarını bugünden itibaren mevcut promosyon anlaşması devam eden Ziraat Bankasındaki hesaplarında bulunan ve bu süreçten sonra yatacak olan paraların mobil bankacılık aracılığıyla başka bir bankada bulunan hesaplarına aktarmaya davet ediyoruz.

Ayrıca;

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de çağrıda bulunuyoruz!

*Sözleşmede olmayıp herhangi bir cezai yaptırımı olmayan Milli Eğitime ait bazı finansal işlemlerin (ücretli öğretmenlerin ek ders ödemeleri, okul-aile birliği hesapları, taşımalı eğitim ödemeleri, okul-kurumların hesapları, proje hesapları vb.) başka bankayla yürütülmesini öneriyoruz. 

Millî Eğitim Bakanlığına da çağrıda bulunuyoruz!

*Eğitim çalışanlarımızın tümünün; promosyon sözleşmelerinde mağdur olmaması ve adaletin gereği olarak eşit miktarda promosyon ücreti alması için, diğer bakanlıkların yaptığı gibi Millî Eğitim Bakanlığı’nın da promosyon sözleşmesini tek elden yapmaya davet ediyoruz.

Yetkili sendika olarak süreci yakından takip ediyor, çalışanlarımız lehine hakkımızı almak için mücadelemize devam ediyoruz.

Eğitim çalışanlarımızın memnun olmayacağı bir promosyon anlaşması bizim için de kabul görecek bir anlaşma olmayacaktır.

Bütün ilimizi ve ilçelerimizi ilgilendiren bu konu ile ilgili çalışanlar için hayal tacirliği yapmadan, gerçekler üzerinden güzel bir promosyon anlaşması yapılmasının çarelerini arıyoruz.

Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz.

Son olarak da hükümetten/yetkililerden bu konuya bir an önce el atmasını ve çalışanların mağduriyetinin ortadan kaldırılacağı, konunun kalıcı olarak çözüme kavuşacağı bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Editör: MD MEDYA GROUP_