BİNGÖL SÜRMANŞET / ANALİZ-YORUM HABER

31 Mart yerel seçimlere kısa bir süre kala siyaset arenası eski seçimlere göre olmasa da hareketleneceği sürece girmek üzereyiz.  AK Parti’nin Erdal Arıkan ile devam etme kararı, Dem Parti’nin aday belirleme sürecinin son aşamasına gelmesi, MHP’nin ittifaktan beklentileri ve gelinen nokta, merakla beklenen Yeniden Refah Partisi’nin adayı kim olacak sorusu, CHP, İYİ Parti, Deva, HÜDA PAR, BBP ve Saadet Partisi… Bingöl Kamuoyunun merak ettikleri hepsi bu analiz haberimizde…

AK Parti’den başlayalım…

BUGÜN İTİBARİYLE ERDAL ARIKAN EN GÜÇLÜ KONUMDA AMA…

AK Parti’nin mevcut Belediye Başkanı Erdal Arıkan ile yola devam kararı alacağı çok öncesinden belliydi. Öyle ki AK Parti’den sadece bir aday adayı başvurusu gerçekleşmişti.

Erdal Arıkan bugün itibariye en güçlü aday konumunda olduğunu görüyoruz. Fakat siyasetin hataya izin vermediği gerçeğini de göz ardı etmemek lazım. Seçimi şimdiden kazanmış pozisyonunda olan Erdal Arıkan’ın kadrosunda yapacağı hatalar kendisini bu yolda yaralayabilir. Sadece Doğru bir kadro ve ittifak yaptığı MHP’nin taleplerinde bir aksama yaşanmaması halinde Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan’ın seçimi rahat bir şekilde kazanabileceğini söyleyebiliriz.

DEM PARTİ ve CHP NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

Bingöl’de bir milletvekiline sahip olan Dem Parti’nin geçmiş dönemlerde aday olan Fırat Anlı’nın seçiminden sonra yerel seçimlere ciddi bir hava estiremedi. Öyle ki son seçimde Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy’un da bir dönem aday olduğu ve isteksiz çalışmaları, kamuoyu tarafından hala hafızalarda tazeliğini koruyor. Dem Parti’nin Bingöl’de CHP ile ittifak yapma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda alacağı oyun en fazla 17-18 bin civarında olacağı ön görülüyor.

MHP İTTİFAKTA AMA…

Milliyetçi Hareket Partisi son birkaç seçimdir yükseliş trendini devam ettiriyor. Bingöl Merkezde AK Parti ile yapacakları ittifak detayları henüz belli olmasa da aşağıda başlığını açtığımız HÜDA PAR kadar AK Parti’ye oy kaybettirebilecek pozisyonda olduğu gerçeğini unutmamak lazım. MHP’nin bir başkan yardımcısı ve en az 5 belediye meclis üyesi talebinin olduğunu kamuoyu tarafından biliniyor. Burada AK Parti’nin alacağı rol, seçimin sonucuna etki etmese de alacağı oy sayısına direkt etki edeceğini tahmin etmek çok zor değil.

Nasıl mı?

AK Parti, MHP’ye grup oluşturamayacağı yani en az beş meclis üyesinden az meclis üyesi kontenjanı verirse MHP seçmeninin bir kısmı arayışa girer. Bir çoğu Yeniden Refah Partisi'ne bir kısmı da sandığa gitmeme kararı alabilir. Bunu sahadan okuyabiliyoruz. Ülkücü camiası istediği sayıda kontenjan alamazsa bir reaksiyon gösterebilir ve bu da seçim sonucuna olmazsa da Erdal Arıkan’ın alacağı oyda düşüş gerçekleştirebilir.

Bunu yanında MHP; Adaklı, Yedisu ve Ilıcalar Belediyesini de kendi adayları ile seçime girme ihtimalini çok yüksek görüyoruz.

İYİ PARTİ BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR AMA…

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 81 ilde kendi adayımız ile seçime gireceğiz söylemi her ne kadar gündem de yerini korusa da Antalya’da başlayan kamp sürecinin ardından ittifak mı yoksa kedi başlarına seçime girecekler mi konusu netleşir. Bunun için de Pazartesi gününü beklemek gerekiyor. Bingöl’de olası bir ittifak durumu olursa Saadet, Gelecek ve Deva üçlüsüne dahil olmaları en yakın ihtimal olarak göze çarpıyor. İttifak olmazsa İYİ Parti kendi adayı ile Bingöl’de seçime girecek,

GELELİM EN KRİTİK PARTİYE, YANİ YENİDEN REFAH PARTİSİ’NE
Ülke genelinde yaptığı doğru siyasetin meyvelerini genel seçimlerde alan Yeniden Refah Partisi, ülke genelinde en yüksek oy yüzdeliğini de Bingöl’den aldı. Mehmet Ziya Buyankara’nın da etkisi ve Yeniden Refah Partisinin politikalarının da etkisiyle genel seçimlerde güzel bir oy aldığını hatırlattıktan sonra asıl konuya gelelim. Erdal Arıkan’ı zorlayabilecek sadece bir parti var o da Yeniden Refah Partisi’dir. MHP’nin ittifakta seçime gireceği için AK Parti’ye alternatif parti olarak Yeniden Refah Partisi olarak kabul ediliyor. Yeniden Refah Partisi’nde son gelen bilgilere göre Mehmet Ziya Buyankara’nın aday olmaktan vazgeçtiği ve yeni isimlerin gündeme geldiği partide heyecanlı bekleyiş sürüyor. İsmi geçen siyasetçilere baktığımızda Mehmet Hanefi Güler ve  Abdurrahim Ariç’in aday olma ihtimalini düşünürsek partiye büyük bir hava gelir. Bu iki siyasetçi de doğru kadro ile seçime girerlerse bölgesel dengeleri oluştururlarsa, Erdal Arıkan’ın ardından ikinci parti olma ihtimali vardır. (Burada MHP ve  HÜDA PAR ile ilgili okuyacağınız bölümlerin de etkisi vardır.) Fakat olur da Yeniden Refah Partisi’nde her şey istenildiği gibi gitmez ise iddialı bir aday ile seçime giremezse yüzde 10 il barajını dahi aşmakta zorlanabilir…

AK PARTİ EN SAĞLAM EMANET OYLARINA VEDA EDİYOR

AK Parti İlçe Adayları Belli Oluyor - Bingöl AK Parti İlçe Adayları Belli Oluyor - Bingöl

Seçmen kitlesine baktığımızda Türkiye’de en sağlam, bir oyun dahi partinin isteği olmadan başka yere verilmeyen bir partiden bahsedeceğiz. Tabi ki HÜDA PAR’dan bahsediyoruz. Bingöl merkezde en az 3 bin civarında, bazılarında göre de 4 bine yakın oylarının olduğu bilinen HÜDA PAR bu seçim kendi adayıyla seçime gireceğini açıklamasının ardından Bingöl Kamuoyunda büyük ses getirdi. Parti alacağı oyların tamamını AK Parti’den alacak. Hele ki Adayları toplum tarafından tanınan büyük aşiretlerden biri de olursa kendi parti oyundan daha fazla oy alabilecek. Bunu en son Hamdullah Tasalı’nın aday olduğu seçimde gördük. Orada Tasalı kendi partisinden çok daha fazla oy almıştı.

DEVA, SAADET VE GELECEK PARTİSİ…

Bingöl’de ittifak yapmak için genel merkezlerinden olur alabilecek üç partinin yerel seçimlere birlikte girme ihtimallerinin yüksek olduğu ön görülüyor. Saadet ve Gelecek Partisinden herhangi bir aday hareketliliğinin olmadığı gözlenirken Deva Partisi’nin Mesut Günaydın ile seçime girme ihtimali yüksek görünüyor. Mesut Günaydın’a Saadet ve Gelecek Partisinin destek vermesi bekleniyor.

YENİ BİR TEŞKİLATLANMAYA GİDEN BBP

Genel seçimlerden önce Bingöl’ün tanınan isimlerinden Aydın Bucuka tarafından yeniden teşkilatı kurulan Büyük Birlik Partisi Yerel seçimlerde AK Parti ile ittifak yapma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Tabiki BBP en az bir meclis üyesi isteyeceği kamuoyunda konuşulan konulardan biridir. Aksi takdirde seçime kendi başına gidebilecek güce sahip olan Aydın Bucuka’nın aday haberini görmek uzak bir ihtimal değil.

SONUÇ BÖLÜMÜ…

Yukarıda tüm seçenekler yine Erdal Arıkan’ın seçimi kazanacağına işaret etse de bir ihtimal ile seçimi kaybedebilir…

Çok zor olan bu ihtimali gelin maddeler halinde okuyalım…

* Erdal Arıkan kadro seçiminde büyük hata yaparsa,

* MHP’nin talepleri tam karşılanmazsa

*Yeniden Refah-Hüda Par-İyi Parti- Saadet ittifakı gerçekleşirse,

* Yeniden Refah Partisi Hanefi Güler ile seçime girerse,

* Genç Bölgesinin ağır siyasetçileri ve Ziya Buyankara aktif çalışırsa,

Yeniden Refah Partisi Seçimi kazanabilir…

Bu maddeler hepsi bir araya gelir mi derseniz, çok zor ama siyasette imkansız diye bir şey yoktur.

Sözün özü; Yukarıdaki sonuç bölümü gerçekleşmez ise ve olağan üstü bir durum oluşmaz ise Erdal Arıkan’ın şimdiden seçimi kazandığını söyleyebiliriz.

Editör: MD MEDYA GROUP_