Yabancıya gayrimenkul satış şirketi Nevita'nın araştırmasına göre, 2021'de yabancılar ülke genelinde 70 ilde konut yatırımı yaptı.

İlk kez alım gerçekleşen iller; Siirt, Bayburt ve Şırnak'tan birer; Bingöl, Zonguldak, Iğdır ve Bartın'dan ikişer; Adıyaman, Tokat ve Yozgat'tan üçer; Çanakkale, Karaman ve Batman'dan dörder yabancı konut aldı.

Türkiye'nin hemen hemen her yerinde yatırım yapan yabancılar, en çok Marmara Bölgesi'ni tercih ederken, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i es geçmiyor. Son zamanlarda Anadolu da tercih ediliyor. Gelecekte Anadolu'da yabancılar tarafından daha çok konut yatırımı yapılması öngörülüyor.

Türkiye Çekim Merkezi Olabilir

İngiltere’nin, dünyada yabancıya gayrimenkul satışında çok büyük bir tecrübesi ve bilgi birikimi olduğunu ifade eden Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Avrupa ülkeleri bu alana uzun yıllar yatırım yaptılar. Fakat son yıllarda tüm dünyada güçlenen milliyetçilik akımları ve artan İslamofobi nedeniyle artık yabancılar bu ülkelerde kendilerini rahat hissetmiyorlar. Bu açıdan Türkiye’nin önünde müthiş bir fırsat var. Tarihi boyunca farklı din, dil, milletten insanları kucaklamış bir ülke Türkiye. Bunun değeri de bugünlerde çok daha iyi anlaşılıyor. Değişen bu dünyada Türkiye yabancılar için gerçek anlamda bir çekim merkezi olabilir” şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ