CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla 102 milletvekilinin 51 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği ziyaretler kapsamında Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık Bingöl’e geldi. Bir restoranda gazetecilerle bir araya gelen milletvekilleri gündeme dair açıklamalarda bulundu.

“ENFLASYON, İŞSİZLİK, YOKSULLUK VE YOLSUZLUK, ADAM KAYIRMA…”

Bingöl’ün sorunlarının aynı zamanda Türkiye’nin sorunları olduğunu ifade eden Hakverdi, “Ben Bingöl’e ilk kez geliyorum. Hem misafirperverliği, hem de doğası ile Bingöl’ü çok beğendim. Bingöl’de bazı belli başlı sorunları ziyaretimizde tespit ettik. Pazartesi gününe kadar yapacağımız ziyaretlerle de tespit etmeye devam edeceğiz. Bingöl’ün sorunu aslında Türkiye’nin de sorunu. Ekonomik pahalılık, enflasyon, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluk, adam kayırma özellikle Bingöl’de de yoğun şekilde görülüyor” dedi.

“BENZİN BİNGÖL’DE 1 TL DAHA PAHALI”

Hakverdi, kentte benzin fiyatlarının daha pahalı olduğunu belirterek, “Bingöl’de benzin diğer illerden 1 lira daha fazlaymış. Bu bana ilginç geldi. Bingöl’ün yakıt transferi mi pahalıdır sebebi neyse özellikle benzin 25 – 26 lira, burada 27 lira olmuş. Bu da ilginç bir tespit. Bingöllülerin kaderi midir, başka bir şey midir? Geçen yıl 6-7 lira olan benzin bu yıl 26-27 lira olmuş durumda. Gıda ürünleri de çok pahalı” şeklinde konuştu.

“BEN OLSAM SOKAĞA ÇIKMAYA UTANIRDIM”

Konuşmasında AK Partili siyasetçilere yüklenen Hakverdi, “Bingöl’de 3 siyasiden bahsediliyor. 2 AK Partili Milletvekili ve bir belediye başkanından bahsediliyor. Kahvelerde, sokaklarda, özellikle bu iki siyasinin ve Belediye Başkanının yakınlarının işe alımlarında öncülük sağlandığı, özel olarak isim verildiği, bunlara yakın eş dost akraba isimlerinin işe alındığına dair öyle yoğun şikayet aldım ki… Bir değil, beş değil bu şikayetler… Gerçekliğini biz de araştıracağız. Bilgi edinme hakkı ile İl Başkanlığımız sormuş, cevap bile vermemişler. Oysa ki cevap verme zorunlulukları var. Bu işe alımlar nasıl yapıldı, hangi liyakat esasları uygulandı, bir sınav yapıldı mı, bunlara hiç cevap vermemişler. Biz de soracağız bunları, meclis kürsüsünde de dile getireceğim. Yazık değil mi, Ben Bingöl’de siyaset yapsam, bunlar üzerine sokağa çıkmaya utanırım. Torpil ne demek? Yakınını işe aldırmak ne demek? Bingöl gibi bir yerde de torpille işe alınıyorlarsa yazıklar olsun o siyasetçilere” dedi.

“BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ DEĞİL, ŞABAN ÜNİVERSİTESİ”

Başka bir torpil hususu daha var, burada bir üniversite var. İsmi Bingöl Üniversitesi ama kahvelerde gençler ‘Şaban Üniversitesi’ olsun adı dediler. Ne demek Şaban Üniversitesi dedim, Bakanlık yapan şimdiki Milletvekili Şaban Köylüymüş. Hep köylüleri, yakınları üniversite kadrolarına yer almışlar. Böyle torpil olur mu? Üniversite bilim yuvasıdır. Bu işten bilen anlayan, liyakatlı insanların yerleştirilmesi lazım. Benim akraban, partilim… işte nasıl çürür kurumlar, böyle çürür. Cumhuriyet, liyakatsiz bürokratlar atarsanız çürür. Bunu kaygıyla söylüyoruz ve iyiye gitmesi için mücadele ediyoruz.

Hakverdi’nin konuşmasında ayrıca şunları söyledi:

“VATANDAŞ BİNGÖL’DE AK PARTİ’DEN VAZGEÇMİŞ”

“Yakında seçim olacak. 1 yıl içinde seçim olacak. Sokakta görüyorum ki Bingöl AK Parti’ye ciddi anlamda oy vermiş, gönül vermiş. Ama insanlar diyor ki ‘Vekilim verdim, geçen ve önceki dönem verdim, ama bir daha verirsem elim kırılsın’ diyen çok vatandaşla karşılaştım burada. Vatandaş Bingöl’de de AK Parti’den vazgeçmiş. İnşallah tercihleri olmak isteriz. Yeniden güzel, aydınlık ve adil bir ülkeyi kurmak için birlikte onlarla istişare ederek çalışmak isteriz.”

“BİNGÖL BAKAN VERMİŞ, HALA SORUNLAR DEVAM EDİYOR”

“Yedisu – Kiğı yolları 10 yıldır yapılmamış. Böyle bir şikayet aldım. Hastane ile ilgili de doktorlarımız yok, özellikle Elazığ’a gidiyoruz diye şikayetler var. Bingöl’e bunlar yapılmaz mı? Bingöl AK Parti’ye buradan Bakan vermiş. Ama hala bu sorunlar devam ediyorsa Bingöl halkının da doğru olanı yapacağından eminim.”

AYDINLIK: “BATIYI, DOĞUYU VE GÜNEYİ BİRLEŞTİRMEMİZ LAZIM”

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık ise, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çok büyük eksiklikleri olduğunu kabul ettiklerini ifade ederek, “Bundan sonra bölgeye daha ağırlıklı çalışmamız, daha sık gelmemiz gerekiyor. Sizleri dinleyip bölgenin sıkıntıları ve eksikliklerini hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi iktidarıyla tamamlamamız lazım. Önümüzdeki süreçte Allah’ın izniyle iktidara geldiğimizde bu bölgede çok iyi çalışmamız gerekiyor ki batıyı, doğuyu ve güneyi birleştirmemiz lazım” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)