Vali Kadir Ekinci, ‘Yaz Tatili’ nedeniyle öğrenciler, veliler ve öğretmenlere yönelik bir mesaj yayınladı.

Mesajında tavsiyelere de yer veren Vali Ekinci, şunları söyledi:

“Bugün bir eğitim öğretim yılını daha geride bırakıyoruz. Hepimizin merakla beklediği karnelerinizi alıyorsunuz. İnşallah her biriniz başarı dolu belgelerle ailelerinize gurur ve mutluluk yaşatırsınız. Ancak unutmayalım ki alacağınız karneler sizin değerinizi değil sadece performansınızı gösteren birer belgedir. Karne notlarınız nasıl olursa olsun her biriniz bizler için çok kıymetlisiniz.

Çalışmak ve derslerinizde başarılı olmak kendinize, ailenize ve topluma karşı bir sorumluluğunuz olduğu kadar, dinlenmek ve eğlenmek de sizlerin en büyük hakkıdır. Yorucu bir yılı geride bırakarak yaz tatiline gireceksiniz. Tatiller, dinlenmeniz ve eğlenmeniz için bir fırsat olduğu kadar, kendinizi geliştirmeniz, eksik yönlerinizi telafi etmeniz ve yeni yıla daha motive bir şekilde hazırlanmanız için de birer fırsattır.

Yaz tatili için sizden bazı konularda beklentilerim olacak. Öncelikle il ve ilçe halk kütüphanelerinden de istifade ile bol bol kitap okuyun. Okuduklarınız ve öğrendikleriniz üzerinden yarınlarımız için hayal kurun. Bilginin, adaletin, merhametin ve dostluğun çok daha geliştiği güçlü yarınlarımız için hayaller kurun. Hayallerinizi ve düşüncelerinizi mutlaka günlüklerinize yazın. İmkanlarınız ölçüsünde ve aile büyükleriniz eşliğinde çevrenizi tanımaya dönük geziler, doğa yürüyüşleri yapın. Gördüklerinizi not alın ve fotoğraflayarak arşivinizi zenginleştirin. İnanıyorum ki her biriniz yaz tatilini ailesi ile birlikte en güzel, en faydalı şekilde geçirecektir. Hepinizin gözlerinden öpüyorum.

Öğrencilerimiz gibi sizler de yoğun bir yılı geride bıraktınız. Öncelikle tamamladığımız yılın hepimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Çocuklarınız bugün karne alıyor. Karneler çocuklarınızın tamamen başarılı veya başarısız olduğunu gösteren bir sonuç değildir. Sadece eksiklikleri fark etmemizi sağlayan birer araçtır. Eğitim hayatının sadece bir yılı, bir dönemi hakkında ipucu veren bu aracı çocuğunuzla asla özdeşleştirmeyin.

Yaz tatilini çocuklarımızla daha verimli nasıl geçirebileceğinize dair planlar yapın ve bu planları çocuklarınızın da görüşünü alarak yapın. Her zaman olduğu gibi zamanımızın çoğunu çocuklarınızla geçirin. Çocuklarınızla konuşun, özellikle çocuklarınızı konuşturun. Tüm bunlara özen gösterdiğinizde çocuklarınız çok daha hazır bir şekilde yeni eğitim öğretim yılına ‘merhaba’ diyecektir.

Sizler, toplumu bilgi, birikim ve tecrübeleriyle bir sanatkâr hassasiyetinde işleyen, ona değer katan, onun kültür, eğitim seviyesinin gelişmesinde etkin rol oynayan münevver kişilersiniz. Öğrencileriniz bugün karnelerini alacaklar. Bugün, yıl boyunca verdiğiniz emekleri, çektiğiniz sıkıntıları bir belge, bir tebessüm, mutluluk fotoğrafı ile geride bırakma günü. Şundan eminim ki öğretmenin inanmadığı hiçbir proje başarıya ulaşamaz. Bugün çocuklarımızla ilgili birçok başarıdan bahsedebiliyorsak tüm bunlar sizin inancınızın ve kararlılığınızın birer ürünüdür. Verdiğiniz her bilgi, çocukların gönüllerine yapacağınız her yolculuk, onların kendine güvenen, çalışkan, üretken, doğruyu ve yanlışı ayırt edebilen, vatanını ve milletini seven bireyler olarak yetişmelerini sağlayacaktır.

Amacımız, ilimizdeki eğitim kalitesinin daha üst noktalara taşınması ve başarının ulusal düzeyde bir aşama kaydetmesini sağlamaktır. Bu bilgi ve bilinçle çalıştığınızı biliyor, bundan sonra da bu gayret ve fedakârlığınızın devam edeceğine yürekten inanıyorum. Aydınlık yarınlarımızın inşasında verdiğiniz emeklerden dolayı her birinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Bu duygularla; 2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda Bingöl genelinde karne sevinci yaşayan 60.699 öğrencimizin heyecanını paylaşıyor, öğrencilerimizi, onları yetiştiren öğretmenlerimizi ve onlara emek veren velilerimizi tebrik ediyor; öğrencilerimize, velilerimize ve öğretmenlerimize mutlu ve huzurlu tatiller diliyorum.” (Haber Merkezi)

Editör: MD MEDYA GROUP_