Vali Ekinci imzasıyla yayımlanan genelgede, ilk olarak Basın İlan Kurumu’nun Teşkiline Dair 195 sayılı kanuna dikkat çekilerek, resmi ilanların Basın İlan Kurumu aracılığıyla yayımlatılmasının zorunlu olduğunu hatırlatıldı. Ekinci; Basın İlan Kurumu kanununda yer aldığı şekliyle, Resmi ilan ve reklamın tanımına da genelgede yer verdi.

Vali Ekinci, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun “Temel İlkeler” başlıklı 5. Maddenin 1. Fıkrası gereği, ihalelerde, saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarda ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılmasında idarelerin sorumlu olduğuna vurgu yaptı.

Kamu İhalelerinde “Doğrudan Temin” usulünün genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak yada alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi uyarısında bulunan Vali Kadir Ekinci’nin yayımladığı genelgede şu ifadeler yer aldı:

“İdarelerce mal veya hizmet alımları ile yapım işleri için ihaleye çıkılmadan önce uyulması zorunlu hususlar Kamu İhale Kanun da belirtilmiştir. Belirlenen parasal limitler dâhilinde yapılacak harcamaların yıllık toplamı, idarelerin bütçelerine bu amaçla konulacak ödeneklerin % 10' unu Kamu İhale Kurulunun uygun görüşü olmadıkça aşamayacağı belirtilmiştir. Yine aynı Kanunun 60. maddesinde görevlilerin cezai sorumluluğu düzenlenmiştir. İlimiz genelinde "Doğrudan Temin" usulünün, genel bir ihale yöntemi olarak algılanmaması, doğrudan temin hükümlerinden faydalanmak için yapılacak ya da alınacak mal ve hizmetlerin bölünmemesi, Kamu İhale Kanununda belirtilen özel koşullar dışına çıkılmaması, istenilen rekabet ortamının oluşturularak, kamu menfaatinin en üst seviyede sağlanması, ihalenin ilanına ilişkin hükümlerin yerine getirilerek olası iptallerin önüne geçilmesini önemle rica ederim.”

SEKTÖR TEMSİLCİLERİNDEN TEŞEKKÜR

Bingöl Valisi Kadir Ekinci’nin imzasıyla yayımlanan resmi ilan genelgesi, ilde yayın yapan resmi ilan yayınlama hakkına haiz gazetelerin temsilcileri tarafından sevinçle karşılandı. Sektör temsilcileri, Vali Ekinci’ye teşekkür etti.

Basın İlan Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürü Osman Başeğmez’de, resmi ilan genelgesi sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Bingöl Valisi Kadir Ekinci’ye teşekkür etti. Aralarında Bingöl’ün de bulunduğu 7 ile hizmet verdiklerini hatırlatan Başeğmez, “Basın İlan Kurumu Genel Müdürümüz Sayın Rıdvan Duran katılımlarıyla gerçekleşen bölge basın buluşmasında sektör temsilcilerinin talepleri, Genel Müdürümüzün talimatlarıyla sorumluluk alanımızdaki Valilerimiz ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, Batman, Siirt, Şırnak ve Bingöl illerimizde resmi ilan genelgesi yayımlatılmış oldu.  Genelgelerin basın sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)