2016 yılında “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında ‘Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Alanı’nda pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesi ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarını sürdürüyor.

Üniversite, bu alanda Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbaycan Arıçılar Assosiasiyası arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında da çalışmalarına devam ediyor.

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yürütülen çalışmaları gözlemlemek ve eğitim almak için Azerbaycan Cumhuriyeti Azerbaycan Arıçılar Assosiasiyası’ndan Üniversiteye gelen Bayan Pərvin Lətifova ve Xatire Babayeva, Rektör Prof. Dr. İbrahim Çaprak’ı makamında ziyaret etti.

Heyetin kabulünde Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Birimi (PİKOM) Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay ve Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Demir de hazır bulundu. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Azerbaycan’da arı ve arı ürünleri alanında güçlü faaliyetlerde bulunan Qinyet Oğulları firması ile Üniversite arasında yapılabilecek proje ve iş birliklerine dair karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Gerçekleştirilen ziyaret ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Üniversite ile Azerbaycan Arıcılar Birliği Arasında İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilen bu eğitim ve ziyaret programının kendilerini oldukça mutlu ettiğini,  Azerbaycan ile ortak çalışma konularında her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti. 

Bayan Lətifova ve Babayeva, Bingöl Üniversitesi Pilot Üniversite Koordinasyon Merkezi Birimi (PİKOM) Koordinatörlüğü ile Arı ve Doğal Ürünler Ar-Ge ve Ür-Ge Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından organize edilen “Uygulamalı Arı ve Arı Ürünleri Ürün Geliştirme” eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlayarak eğitim sertifikalarını PİKOM Koordinatörü Doç. Dr. Nusret Özbay’dan aldılar.

Azerbaycanlı kursiyerler ayrıca Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Kompleksi, Bingöl Arıcılar Birliği ve Bingöl Çapakçur Bal firmasının organize sanayi bölgesinde kurulan yeni bal dolum ve paketleme tesisini ziyaret etti. Bayan Lətifova ve Babayeva, eğitim ve ziyaret programından çok memnun kaldıklarını bu programın hazırlanmasında, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çaprak’a başta olmak üzere, emeği geçen tüm üniversite personeline teşekkürlerini ifade ettiler. (Haber Merkezi)