Altyapı ve üstyapıda çalışmalarını hızlandırarak ilçenin makûs talihini değiştirmeye çalışan Genç Belediyesi, ilçe tarihinin kaybolan değerlerinin gün yüzüne çıkarılması için de çeşitli projeler hazırlayarak ilgili bakanlıkların kapısını aşındırıyor.

Geçmişi milattan önce 7'inci Yüzyıla kadar dayanan ve bakımsızlıktan dolayı toprak altında kalan Genç ilçe girişindeki Sebeterias Kalesi ile Sürekli köyü sınırları içinde yer alan Kral Kızı Kalelerinin bakım onarımlarının yapılarak ilçe turizmine kazandırılması için yürütülen çalışmalarda sona gelindi. Hazırlanan proje ile İlgili bakanlıklar tarafından onayın alındığı ve ilk kazmanın yakın zamanda vurulacağı öğrenildi.

“İLK KAZI HAZİRAN AYI İÇERİSİNDE YAPILACAK”

Sebeterias Kalesi ile Kral Kızı Kalelerinin mevcut durumları hakkında inceleme ve gözlemlerinin ardından hazırlanan raporların, Kültür Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce kabul görmesi ve çalışmaların başlatılabilmesi için ödenek ayrılması sonucu Elazığ Arkeoloji Müzesi Müdürü Ziya Kılınç ve Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Nebi Butasım beraberinde Genç Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik ile beraber Sebeterias Kalesi üzerinde incelemelerde bulundu ve kalede ilk kazmanın Haziran ayı içerisinde vurulacağı müjdesini verdi.

BAŞKAN DİRİK: “TARİHİMİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARACAĞIMIZ İÇİN MUTLUYUZ”

Belediye olarak, asli görevlerinin dışında tarih ve kültür alanında da çalışmalar yürüttüklerini ve ilçenin sembol isimlerinden biri olan Sebeterias Kalesinin geçmişini gün yüzüne çıkaracakları için çok mutlu olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Mehmet Zeki Dirik, “Genç ilçemiz hak ettiği konuma gelinceye kadar çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. İlçemizin tarihi ve kültürü, ilçenin alt yapısı, üstyapısı kadar önemsediğimiz bir konu. Bugün burada tarihi kalemizde yürütülecek olan çalışmalar için bir araya geldik. İlk kazmada Allah'ın izniyle Haziran ayı içerisinde vurulacak ve kadim ilçemizin tarihinde bir ilk olacak bu çalışma. Çalışmaların başından sonuna kadar emeği geçen kim varsa ilçe halkım adına şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı. HABER: GENÇ HAVADİS