TEŞEKKÜRLER BU ŞEHRİN ONURLU EVLADI

Pazartesi sabahı öğretmen kızımı okuluna bıraktıktan sonra, acil 112 komuta merkezinde doktor kızımı nöbet devrinden sonra almak için zamanın dolmasını bekliyordum. Yarım saatlik zamanı sıcak bir kahvehanede geçirebileceğimi düşünerek Goranlıların kahvehanesi diye bilinen yere gelip arabayı park etmek isterken defalarca karşılaştığım manzarayı tekrardan görünce arabadan inmeden uzun uzun izlemeye koyuldum.
Daha önceleri görevli sandığım kişinin aslında yıllardır oradaki ayakkabı tamircisi olduğunu öğrenmiştim.
Yıkılan özel idarenin köşesinden başlayarak hortumla sokağı kaldırımlarla beraber yıkayıp temizlediğini görünce, hayret ve merak içerisinde,  kahvehaneyi unuttum, seyre daldım. Aklıma "herkes kapısının önünü süpürürse..." sözü geldi.
Burada daha ilginç ve doğru olan bu kişinin temizliğe kendi kapısının önünden değil sokaktan başlayarak kendi kapısına doğru yapıyor olmasıydı.
Bu aslında olağan üstü bir davranıştı, çünkü kendi kapısından başlayanlar genelde pisliklerini başkasının kapısına doğru süpürürler burada durum tam tersineydi, kim ne derse desin bu hareket muhteşemdi…
Sokağı baştan aşağı hortumla yıkayıp, olukları süpürge ile süpürüp kendi kapısına kadar getirdikten sonra suyu uygun yerden tahliye ettikten sonra, bir araya topladığı çöp ve çamurları uygun bir şekilde poşetledikten sonra, bir eliyle süpürge ve hortumu tutup diğer eliyle belini biraz ovduktan sonra ve dükkanına girdiğini gördükten sonra gayri ihtiyari telefonun saatini kontrol ettim ve çay içmeye zamanımın kalmadığını gördüm. Arabayı çalıştırmadan önce hazır telefon elimde iken o temiz alanın bir de fotoğrafını çekip paylaşmak istedim.
O beyefendinin adını bilmiyorum, bildiğim tek şey bu şehirde halen böyle insanların olduğu…
Eski özel idarenin karşısındaki ayakkabı tamircisi, yüreğine sağlık, teşekkürler.
Mesele kendi pisliğini başkasının kapısına süpürmek değil, sen tamda bunu bize gösterdin tekrar tekrar teşekkürler.

Not: yetkililerin dikkatine, böyle kıymetli ve duyarlı vatandaşlarımızın mutlaka yetkililerce ödüllendirilmeleri gerekir.
Diğer vatandaşlarda bir hassasiyet oluşur ve teşvik edici olur.